Connect with Us

“Gjyqtarë të shitur, njohin vetëm drurin dhe lekun”, shpërthen presidenti i Luftëtarit

Sport

“Gjyqtarë të shitur, njohin vetëm drurin dhe lekun”, shpërthen presidenti i Luftëtarit

Publikuar

-

Presidenti i Luftëtarit, Bekim Halilaj, ka shpërthyer në akuza të forta në adresë të arbitrit Kridens Meta, por jo vetëm. Ai deklaron  për “Panorama Sport” pas ndeshjes me Laçin, se arbitrat shqiptarë janë të zhytur në korrupsion dhe njohin vetëm dy gjëra: drurin, ose lekun. Më tej, Halilaj i bën apel FSHF-së të ndryshojë urgjentisht formulën, sepse po zhduket nga harta e futbollit elitar Jugu i Shqipërisë. “I bëj thirrje FSHF-së të shohë se çfarë po ndodh me kampionatin.Biznesmeni-Bekim-Halilaj

Pjesa e Jugut të Shqipërisë po del nga harta e futbollit elitar, nëse larg qoftë dënohet edhe Skënderbeu. Merrini me radhë: Gjirokastra, Vlora, Fieri, Lushnja, Berati, Elbasani, Kavaja, Pogradeci, Korça… të gjithë jashtë. E kush po mbetet kështu? Për kë po e bëjnë kampionatin këta? Iku futbolli, shkoi në mal, po luajnë vetëm ata që kanë lekë dhe kush u jep dru arbitrave…”, thotë Halilaj për gazetën.

Halilaj, pse kaq shumë i revoltuar pas ndeshjes?

Është turp i madh për atë çka ka bërë sot (dje) arbitri në Gjirokastër. Jo vetëm për atë, por për shumë raste të tjera. Na mbyti me faulle, more, na mbyti… Që në pjesën e parë i çova Sokol Jarecit mesazh dhe e njoftova: “A e kupton çfarë po bën ky?”. Po ju them një detaj: Laçi kishte tre lojtarë me kartonë të verdhë që rrezikonin shumë. Ata bënin faulle, gjyqtari nuk u jepte të verdhë, sepse ata humbnin ndeshjen e radhës me Bylisin. Ore, këtu është tmerr po ju them, është shitur çdo gjë. Ne kemi gjyqtarë që kanë frikë nga dy gjëra: drurin, ose marifete. E dija që do vinte Meta që një natë para…

Kush ju njoftoi për Kridens Metën?

E mora vesh që mbrëmë (të premten) dhe sapo mora vesh që do të ishte Kridens Meta gjyqtar, i kam shkruar Sokol Jarecit: “Në asnjë mënyrë të mos vijë ky. Ky është punëtor i këtij klubi që bëhet fjalë (nënkupton Laçin). Duhet patjetër ta ndryshosh,– i thashë,- nuk mundet të jetë ky”.

Po çfarë ndodhi pastaj?

Jareci më tha që dilte ai garant se gjithçka do të shkonte mirë dhe se do të kishte drejtësi. Por nuk ndodhi kështu. E pa e gjithë Shqipëria që dha një penallti skandaloze… Tani, ku është drejtësia këtu, pa më thoni?! U bënë 12 penallti kundër nesh, prej të cilave 7 nuk kanë qenë. Ore, çfarë ndodh kështu? A janë në vete apo jo? Ne shkatërrohemi duke investuar dhe duke u përpjekur të mbajmë gjallë këto klube, kurse ky arbitër vjen dhe bën kështu gjërash. Le t’u bëjnë veting gjyqtarëve. Të mos dënohen vetëm me pezullim ndeshjesh, por të marrin edhe gjoba financiare. T’u djegin më shumë gabimet që bëjnë. Kështu nuk vazhdohet.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: