Connect with Us

Ylli i Bayernit i prek të gjithë me historinë e tij/ Kërkonim ushqim mes kufomave…

BundesLiga

Ylli i Bayernit i prek të gjithë me historinë e tij/ Kërkonim ushqim mes kufomave…

Publikuar

-

Alphonso Davies, një talent me potencial të madh. Djaloshi me pasaportë kanadeze, i cili është me origjinë nga Liberia, u ble nga Bayern Munchen te skuadra Vancuver për rreth 20 milionë euro. Ai ka thyer disa rekorde, duke u bërë futbollisti i parë i lindur në vitin 2000 që arrin të debutojë në MSL.

Në qershor të vitit 2017 ai u bë lojtari më i ri që debutoi me Kombëtaren kanadeze të futbollit. Dopieta që shënoi kundër Guianës Franceze në vitin 2017 në Kupën e artë CONCACAF e bëri Davis shënuesin më të ri të Kombëtares kanadeze, më të riun që shënon në një kompeticion CONCACAF dhe lojtarin më të ri që ka lindur në vitin 2000, i cili ka shënuar në një turne ndërkombëtar të nivelit të lartë.


Asgjë nuk ka qenë e lehtë për djaloshin e bavarezëve. Vuajtjet për të kanë qenë të shumta. Lufta e Dytë Civile në Liberi i detyroi prindër e tij të braktisnin vendlindjen. Ata përshkuan 1500 kilometra rrugë për të mbërritur në Ganë, ku u vendosën në një kamp refugjatësh. Alphonso lindi pikërisht aty.

Nëna e Davies, Victoria, ka rrëfyer vuajtje që ka përjetuar familja e tyre. “Sot jemi në Kanada dhe kemi gjithçka na nevojitet, por kur ishim në Liberi, për të gjetur diçka për të ngrënë duhet të kërkonim në mesin e kufomave. Vendi ishte në luftë civile dhe kishim frikë mos vdisnim. Ishte e rrezikshme, e tmerrshme dhe nuk kishim alternativë tjetër, përveç arratisjes.

Kemi udhëtuar 1500 km plot 42 mijë njerëz dhe u vendosëm në Ganë, aty ku lindi Alphonso. Më pas kërkuam azil në Kanada dhe në vitin 2006 u larguam përfundimisht nga Afrika”, tregon e ëma e anësorit të Bayern Munchen. “Sot ndihem krenare për djalin tim”, shton Victoria.
“Në kampin e refugjatëve nuk kishim as ushqim as veshje. Tashmë jetojmë në Kanada, aty ku shpresonim të shpëtonim dhe me ndihmën e shtetit kanadez ia kemi dalë. Alphonsos i kam thënë që mund të largohet për të vazhduar karrierën e tij sportive dhe ai më ka thënë që nuk do të ndryshojë kurrë”.

Kujtimet e hidhura tashmë janë vetëm një histori për t’u treguar. Davies është një djalosh i fortë dhe gjithmonë i buzëqeshur. “Fluturimin” e tij me Bayern Munchen e ka nisur dhe shumë shpejt mund të kthehet në ndër më të mirët në botë. Talentin e ka dhe sapo ka nisur të shpërthejë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BundesLiga

VIDEO/ Stërvitje e veçantë për Tomas Myler, e ndjek nga mbrapa një … kalë

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi i Bajernit të Mynihut, Tomas Myler është mjaft i njohur për tipin e tij mjaft sportiv, teksa herë pas here poston foto dhe video të shumta gallatë dhe që bëjnë ta duan më shumë fansat. Vetëm pak ditë më parë klubi i Bajernit i rinovoi kontratën deri në vitin 2023 Mylerit, i cili është […]

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

“Ndoshta mund të rikthehem”, ish-futbollisti i Bayernit pendohet që u largua

Publikuar

-

Nga

Vetëm një vit pasi vendosi të varë këpucët në gozhdë, ish-sulmuesi i Bajernit të Mynihut, Arjen Roben nuk është i bindur krejtësisht për zgjedhjen e bërë dhe po shqyrton mundësinë të rikthehet në fushën e blertë. Holandezi u largua nga futbolli në fund të sezonit të kaluar, pas një karrierë 10 vjeçare me Bajernin, si […]

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Ministria e Punës në Gjermani: Të luhet futboll me maskë, ndalet loja nëse bie në tokë

Publikuar

-

Nga

Gjermania është vendi i cili e ka marrë me seriozisht idenë e kthimit në fushën e lojës për të mbyllur kampionatet profesioniste në vend. Skuadrat në Gjermani prej javësh janë stërvitur individualisht e tani edhe në grup, pasi synimi është që të zbresin në fushë më 9 maj. Por shteti po tregohet shumë i kujdesshëm […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: