Connect with Us

Cristiano Ronaldo merr lajmin e hidhur, nëna e tij është në rrezik për jetën

Seria A

Cristiano Ronaldo merr lajmin e hidhur, nëna e tij është në rrezik për jetën

Publikuar

-

Pas luftës me kancerin e gjirit, nëna e Cristiano Ronaldos duhet të përballojë një tjetër sëmundje të rëndë. Dolores Aveiro ka pësuar goditje në tru (iktus, hishemi) këtë mëngjes dhe është hospitalizuar në Funchal të Portugalisë. 65-vjeçarja Aveiro është një ndjekëse besnike e djalit të saj.

Ajo është shtruar në spital dhe gjendet në njësinë e kujdesit intensiv. Mediat portugeze, të cilave iu referohet edhe “Marca” sigurojnë se ajo është e qëndrueshme dhe e vetëdijshme, por, siç ndodh shpesh në këto raste, kalimi me sukses i hemoragjisë cerebrale varet në të paktën 12 orët e ardhshme. Thënë ndryshe, rreziku fatal ekziston në masë të madhe.

Çfarë është iktusi (hishemia) – Iktusi është një dëmtim i trurit, që ndodh kur rrjedhja e gjakut në tru, papritur ndërpret pengimin e një arterie (goditje ishemike), ose rrallë për shkak të ndarjes së tij (goditje hemorragjike). Pa një ndërhyrje të menjëhershme (në orët e para të sulmit), që sjell oksigjen në pjesën e prekur, neuronet fillojnë të vdesin. Kjo mund të çojë në paaftësi serioze dhe madje edhe vdekje.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

E do dhe Barcelona, Igli Tare blindon “mbretin e asisteve”

Publikuar

-

Nga

 Pas marrëveshjes me Thomas Strakoshën për ta mbajtur bardhekaltër deri në vitin 2025, Igli Tare ka ndjekur të njëjtën strategji edhe me Luiz Alberton. Ky i fundit ka bërë mirë vitet e fundit te Lazio, ndërsa këtë sezon ka shkëlqyer në fushë, duke tërhehur edhe vëmendjen e klubeve të mëdha si Barcelona. Por Tare nuk […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Memushaj përgatitet për rikthimin në fushë: Besoj se do jemi të mbrojtur

Publikuar

-

Nga

Në Itali janë duke menduar për rifillimit e futbollit duke qenë se klubet kanë marrë lejen për të ristartuar stërvitjet më datë 4 maj, ndërsa fundi i majit apo fillimi i qershorit mund t’i gjejë në fushë. Sakaq, në pritje është Serie B, aty ku me Peskarën aktivizohet Ledian Memushaj. Vlonjati i mesfushës shprehet se […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Juventusi bën pazar te Barcelona, do yllin e ekipit

Publikuar

-

Nga

Juventusi interesohet për futbollistin e Barcelonës Serxhi Roberto. Disa media italiane raportojnë se bardhezinjtë kanë piketuar lojtarin katalanas si njërin kandidatëve të mundshëm që mund të operojnë shumë mirë në krahun e djathtë të mbrojtjes, aty ku “Zonja e Vjetër” synon të investojë për të ardhmen. Sipas “Marca”-s, lojtari dhe menaxheri i tij nuk janë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: