Connect with Us

I pushuan nënën nga puna dhe kërcënuan babain, shkaku se lojtari serb zgjodhi Kosovën

Kombëtare

I pushuan nënën nga puna dhe kërcënuan babain, shkaku se lojtari serb zgjodhi Kosovën

Publikuar

-

Ilija Iviç do të merrte një vëmendje të madhe, pasi do të ishte i pari serb që do të luante për përfaqësuesen e Kosovës. Grumbullimi në Turqi me ekipin e parë të Flamurtarit të Prishtinës ishte ai që i mohoi debutimin me 19-vjeçarët dardan, por vetë futbollisti e la të kuptohej se do të pranonte nëse ftesa do i vinte sërish. Ky lajm bëri bujë edhe në mediat serbe, të cilat e quanin një turp të madh përfaqësimin e Kosovës nga Iviç.

E mënjëherë nisën edhe presionet e para, teksa nëna e lojtarit të ri serb u pushua nga puna. Kërcënime për largim nga vendi i punës pati edhe për babain e tij, megjithëse ky i fundit nuk e pësoi të njëjtin fat si bashkëshortja e tij. Një veprim i tillë solli edhe reagimin e FFK-së si dhe të ambasadorit Gjerman në Kosovë, të cilët u shprehën hapur kundër politikave të tilla raciste, aq më tepër në një sport si futbolli që synimin e vetëm ka bashkimin.

Ndërkohë vetë futbollisit ka deklaruar se ndihet si në shtëpinë e tij në Kosovë dhe se patjetër që është i lumtur për ftesën e tyre, duke treguar kështu se nuk i intereson aspak politika, por vetëm futbolli është ai që i tërheq vëmendjen.

“Ndihem shumë mirë, ndihem si në shtëpi. Sinqerisht, isha shumë i lumtur sepse dikush po ma vlerësonte punën e palodhur dhe përkushtimin tim. Ishte fenomenale. Si mund të ndihet një lojtar futbolli kur merr një telefonatë nga një kombëtare?

Sa i përket presioneve, nëna m’u pushua nga puna, ndërsa babai u kërcënua se do të pushohej”, ka thënë Ilija Iviç./Sport Ekspres/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Berisha: Hysaj më i vështiri, si na ndryshoi jetën Koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Profili në “Instagram” apo çdo rrjet social është shpesh treguesi kryesor për shumëçka nga jeta e secilit prej nesh. Po të futesh te llogaria e Etrit Berishës në “Instagram”, ka një oktapod. E pikërisht, si një i tillë mbase në fushë shqiptari është jo me dy, por shumë tentakula që i kanë mjaftuar për ta […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Barcelona nuk e lejoi Labinot Kabashin të luante për Kosovën

Publikuar

-

Nga

Labinot Kabashi ishte ftuar te Kombëtarja e Kosovës si 16 vjeçar. Ai është pjesë e Barcelonës dhe llogaritet si njëri nga yjet e ardhshëm të klubit katalunas. Albert Bunjaki e kishte ftuar Kabashin, kur ky ishte vetëm 16 vjeçar. Labi kishte shkëlqyer në stërvitjet te Kosova dhe ish-trajneri i Dardanëve dëshironte ta inkuadronte të paktën […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kombëtaren shqiptare e refuzoi, Besnik Hasi: Mund të drejtoj Kosovën

Publikuar

-

Nga

Ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, Besnik Hasi nuk e ka përjashtuar mundësinë që në një ta ardhme ta marrë drejtimin e përfaqësueses së Kosovës. Në një intervistë dhënë emisionit sportiv të KTV “Sporti Total”, ish-trajneri i Anderlehti, Olimpiakosit, Legias, etj, ka vlerësuar lartë ngritjen e Kosovës dhe beson se ka një të ardhme të ndritur. “Me Kosovën […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: