Connect with Us

Kukësi në telashe, Musolli 1 muaj jashtë fushave. Klubi apel lojtarëve: Kush vjen mbipeshë… gjobitet

Sport

Kukësi në telashe, Musolli 1 muaj jashtë fushave. Klubi apel lojtarëve: Kush vjen mbipeshë… gjobitet

Publikuar

-

Kukësi do të ndeshej me Luftëtarin, por ndonëse trajneri Orges Shehi kishte karikuar në maksimum lojtarët, sërish problematikat në radhët e skuadrës mbeten të mëdha.

Kundër gjirokastritëve Shehi nuk kishte në dispozicion bomberin Vasil Shkurtaj, i cili po vazhdon fazën e rikuperimit pas dëmtimit të pësuar ndaj Vllaznisë në muskulin e brendshëm të gjurit dhe Emiljano Mustën, i cili ka pësuar tërheqje muskulore dhe i duhen dhe të paktën 10 ditë që të rikuperohet e të jetë gati.

Sikur të mos mjaftonin mungesat e Shkurtajt e Mustës, trajneri durrsak nuk do të ketë në dispozicion dhe qendërmbrojtësin Erhun Obanor. Nigeriani ka plotësuar numrin e kartonëve të verdhë. Të gjitha këto mungesa ishin të konfirmuara e të ditura.

Por, gazeta zbulon të papriturën që i ndodhi ekipit të Kukësit dhe pikërisht kapitenit të saj Besar Musolli, i cili është dëmtuar sërish, por këtë herë shumë më tepër se dëmtimi i shkuar dhe me një diagnozë tjetër. Musolli pati probleme të mëdha pas përplasjes që pësoi në takimin kundër Teutës në Durrës në datën 29 shkurt, por sërish kapiteni u rikthye të luajë ndaj Skënderbeut në datën 9 të  këtij muaji.

31-vjeçari sakrifikoi dhe luajti gjysmë i dëmtuar, me maskë dhe vetëm me tri seanca stërvitore, gjë që ka bërë që ai të pësojë një dëmtim akoma më të madh. Mesfushori ka pasur dhimbje muskulore dhe është konfirmuar se dhe ai ka pësuar tërheqje muskulore të gradës së parë dhe do i duhen 3-4 javë të qëndrojë jashtë fushave për t’u rikuperuar.

Pra, nëse ndeshja do të luhej, Shehi do të kishte katër mungesa, Vasil Shkurtajn, Emiljano Mustën, Erhun Obanor për kartonë dhe kapitenin Musolli. Duke parë këtë situatë dhe pse Kukësi do të luante kundër Luftëtarit të vendit të parafundit, më mirë që takimi nuk u luajt. Pa harruar që ky pushim shëron “plagët” e të dëmtuarve të Kukësit.

Situata postshtyrje, masat

Me të ardhur vendimi për shtyrjen e kampionatit deri në një afat të pacaktuar, drejtuesit e Kukësit lajmëruan lojtarët dhe lanë grumbullimin. Duke parë situatën e përgjithshme mjaft të ngarkuar në vend, drejtuesit e Kukësit morën dhe masat paraprake në lidhje me situatën postshtyrje të kampionatit, por u komunikuan rrezikun që u kanosej të gjithëve prej virusit, i cili ka paralizuar gati të gjithë jetën sportive në Europë. Drejtuesit e kishin pasur një plan “B”, ndaj ua komunikuan direkt vendimet lojtarëve.

1. Futbollistët lejohet të qëndrojnë pranë familjeve të tyre e secili do ketë një program individual, që duhet ta zbatojë me përpikmëri.

2. Kush jeton në Tiranë, do zhvillojë stërvitje individuale me përgatitësin atletik të klubit.

3. Secili lojtar ka për detyrë të mbrojë veten dhe të tjerët nga marrja ose përhapja e këtij virusi. Pra, lojtarëve do u duhet të karantinohen.

4. Zbatohen urdhrat dhe udhëzimet e klubit në çdo kohë, të cilat jepen me telefon ose në grupin e “Whatsapp”.

5. Në një moment të dytë kur lojtarët do duhet të rinisin stërvitjen, do të peshohen dhe kush do të vijë mbipeshë, do ketë gjobë. Ky është dhe momenti final, nga i cili secili lojtar duhet të ketë zbatuar përpikmërisht programin e dhënë prej drejtuesve./Panorama Sport

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: