Connect with Us

Cana flet nga Italia i izoluar/ Të gjithë jemi në të njëjtën skuadër, kurajo!

Sport

Cana flet nga Italia i izoluar/ Të gjithë jemi në të njëjtën skuadër, kurajo!

Publikuar

-

Ish-kapiteni legjendar i Shqipërisë, Lorik Cana, ka bërë një lidhje direkte me emisionin Studio Sprint në ABC News, me moderator Gerti Çarçani. Cana foli për situatën aktuale që është krijuar nga Koronavirusi, si dhe pati një mesazh për të gjithë popullin shqiptar.

IZOLIMI – “Po, kam pasur mundësi që të flas 2-3 herë për mediat, që nga dita kur kemi filluar izolimin. Tani ne jemi futur pothuajse në ditën e gjashtë të izolimit dhe pak a shumë, po mundohemi të kalojmë kohën në ambientin familjar dhe duke ndjekur zhvillimet çfarë po ndodh në Itali, Shqipëri, Kosovë dhe vendet ku jetojnë shqiptarët”.

FUTBOLLI – “Jo vetëm futbolli, por gjithçka që nuk ka të bëjë me sigurinë e njerëzve, sigurinë e shëndetit, patjetër që kalon në plan të dytë. Sigurisht, futbolli është një lloj magjie, spektakli, një sport i cili luhet për njerëzit, të bën të ëndërrosh, të kënaqesh, të gëzon. Sigurisht, kur është një situatë e tillë, futbolli kalon në plan të dytë”.

EURO 2020 – “Është një situatë që edhe para një muaji, ishte e paimagjinueshme. Nuk na shkonte mendja të shtyhej Kampionati Europian ose Lojërat Olimpike. Kjo për faktin se asnjë nuk e priste që të shndërrohej në pandemi dhe masat që duhet të merren, duhet të jenë në nivele globale. Tani me lëvizjen e lirë, nuk ka rëndësi kush shfaqet, pasi një epidemi shndërrohet në pandemi shumë shpejt. Botërori, Europiani dhe Lojërat Olimpike, bëjnë që të lëvizin miliona njerëz dhe është e vështirë për të parashikuar çfarë do të ndodhë”.

MESAZHI – “Unë kam thënë 2-3 herë mesazhe për mediat. Këtu duhet të bëhet diçka e koordinuar, sepse secili, pavarësisht se është i lidhur me familjen e tij, të afërt, pastaj bizneset, të gjitha, kalojnë në plan të dytë. Të gjithë jemi në të njëjtën skuadër, secili duhet të ketë frikë për prindërit e tij, gjyshërit e tij, fëmijët, vëllezërit. Është një frikë e madhe, virusi mund të kalojë zinxhir. E vetmja mënyrë për të evituar kontaktet, është të rrimë sa më shumë në shtëpi. Nëse nuk rrimë në shtëpi, do të kalojmë në gjendje kolapsi. Kurajo të gjithëve”, tha Lorik Cana.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: