Connect with Us

“I theva hundën Zhegës, por më tha bravo të qoftë”, rrëfimi unik i Agustin Kolës

Sport

“I theva hundën Zhegës, por më tha bravo të qoftë”, rrëfimi unik i Agustin Kolës

Publikuar

-

Një rrëfim vërtet interesant ishte nga Agustin Kola për emisionin “Exlusive”. Atje është folur shumë mbi kohërat e vjetra te Tirana, por njëkohësisht edhe duke bërë njëfarë krahasimi mes futbollit të atëhershëm me të sotmin.

Sipas Kolës, futbolli është luftë, aqsa i ka thyer krahun vëllai të madh në lagje dhe të voglit shpatullën. Njëkohësisht Kola ka bërë edhe një rrëfim epik për të treguar një përplasje në fushë me Din Zhegën e Shkodrës që tregon më së miri se për çfarë futbolli flitej.
Home

“Jo si këta sot”/ Rrëfimi epik i Kolës: I theva hundën Zhegës! Mendova se më ra, por tha që bravo të qoftë
On Mar 15, 2020
0
Share
Një rrëfim vërtet interesant ishte nga Agustin Kola për emisionin “Exlusive”. Atje është folur shumë mbi kohërat e vjetra te Tirana, por njëkohësisht edhe duke bërë njëfarë krahasimi mes futbollit të atëhershëm me të sotmin.

Sipas Kolës, futbolli është luftë, aqsa i ka thyer krahun vëllai të madh në lagje dhe të voglit shpatullën. Njëkohësisht Kola ka bërë edhe një rrëfim epik për të treguar një përplasje në fushë me Din Zhegën e Shkodrës që tregon më së miri se për çfarë futbolli flitej.

“Kam gjetur te Tirana shumë sportistë në super nivel. Këto të vjetrit i afronin djemtë e rinjë që punonin, jo si sot, që kanë inat se i zënë vendin. Unë i rrija afër të vjetërve dhe për të marrë eksperiencën. Jo për servil më kupton, por ka qenë ajo shprehja: “Ustait vidhja zanatin, se nuk ta fal”. Prandaj u rrija nga mbrapa dhe në vitet 80 u stabilizova te Tirana. Ka qenë luftë, luftë, luftë. Sporti është luftë ashtu si edhe jeta, e shihni vetë, nuk ka gjë të lehtë.

Ajo imja ishte luftë e fituar me djersë, jo me armë. Luante Tirana-Vllaznia në stadiumin Dinamo. Kërcej me kokë ndaj Din Zhegës dhe i thyej hundën. Në tokë kishte vetëm gjak dhe më kap me dorë. Mendova me vete që më ra tani. Por më tha: “Bravo të qoftë. Kështu luajë, mos hap rrugë”. Ky pra ishte futbolli, jo si këta sot. Kundërshtar e kisha Zhegën hë, ta theksojmë këtë. Mua më kanë pasur inat në Vlorë se ne fitonim dhe bëja gola. Por miqtë më të mirë i kam vlonjatë. Vdisnin për ne dhe na donin shumë vetëm për grupin që kishim atëherë. Na shihnin në rrugë dhe mbaronin pas neve, megjithëse “na urrenin”. Kjo është, fusha është luftë, unë vëllai të madh i theva gjurin në lagje dhe të voglit i kam thyer shpatullën”, tha Agustin Kola.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: