Connect with Us

Flet Bruno Dita/ Ja pse pafajësia e Skënderbeut është lajm i mirë për Shqipërinë

Sport

Flet Bruno Dita/ Ja pse pafajësia e Skënderbeut është lajm i mirë për Shqipërinë

Publikuar

-

Bruno Dita ishte në qendër të vëmendjes në merkaton e janarit. Tirana e Teuta e tentuan, por ai mbeti pjesë e Skënderbeu. Mesfushori, i cili për shumë kohë është dashur ra ndihmojë skuadrën në qendër të mbrojtjes, tregon se sekreti i formës së tij të mirë është puna.

“Bëj maksimumin çdo ditë në stërvitje dhe normalisht që me punë arrihet çdo gjë. Gjithsesi pa ndihmën e ekipit është e pamundur dhe ata kanë dhe një pjesë të suksesit”, shprehet Dita në intervistën e dhënë për “Albeu.com”. Sigurisht nuk mund të mos fliste për qëndrimin te Skënderbeu.

“Kam kontratë deri në maj dhe vendosa të jem korrekt i asaj kontrate. Në Korçë është një super ambient, ku çdo futbollist do dëshironte të punonte gjatë karrierës së tij. Është edhe një qytet i këndshëm, me njerëz shumë të dashur, sidomos për futbollin”.

Dita ka mbajtur shiritin e kapiteni, që më pas ia dorëzoi Bajram Jashanicës. Një gjest për t’u vlerësuar ai i mesfushorit. “Normalisht ishte një vlerësim që m’u dha shiriti i kapitenit, por do të thosha se është një përgjegjësi shumë e madhe ta mbash atë”.

Më tej mesfushorin tregon se ka një marrëdhënie të mirë me presidentin Ardjan Takaj dhe se po mundohet ta mbajë trupin në formë tani që kampionati është pezulluar. I pyetur në lidhje me çështjen që Skënderbeu ka me UEFA-n, Dita thotë mendimin e tij.

“Ne kemi për detyrë të japim maksimumin në fushë për të arritur vendet që të dërgojnë në Europë. Më pas është klubi që merret me këtë pjesë, por normalisht të gjithë besojnë se do fitohet pafajësia dhe shpresojmë që kështu të ndodhë.

Kjo nuk është gjë e mirë vetëm për Skënderbeun dhe Korçën, por është e mirë për të gjithë futbollin në Shqipëri. Skënderbeu është një ekip që këto vitet e fundit ka bërë histori, jo vetëm këtu, por edhe në Europë, Është e vështirë, edhe për shumë vite mendoj, që ta arrijë ndonjë klub tjetër në Shqipëri”.

E veçanta e Ditës është se ai është tifoz me Romën. Kuptohet që arsyeja është Totti: “Tifoz jam me Romën, por jo nga ata të flaktit. Arsyeja që jam tifoz ishte idhulli im, Francesco Totti. Tani që e ka lënë ndjek më shumë Liverpool dhe Barcelona, prej lojës së bukur që zhvillojnë”.

Në fund pyetja më e vështirë: Messi apo Ronaldo? Dita shprehet kështu: “Të dy do thosha, nuk ndahen. Janë dy super futbollistë, të cilët i kanë dhënë shumë futbollit. Mesi është jashtëtokësor, por Ronaldo është shembulli më i mirë se ku mund të arrijë një sportist me punë dhe përkushtim”.

*Marrë tek Abcnews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: