Connect with Us

Vendimi i UEFA-s, ja çfarë nuk shkon nëse Kategoria Superiore fillon në qershor

Sport

Vendimi i UEFA-s, ja çfarë nuk shkon nëse Kategoria Superiore fillon në qershor

Publikuar

-

Kampionati shqiptar me shumë mundësi do të rifillojë në muajin qershor. Superiores i kanë mbetur për t’u zhvilluar edhe 10 javë, ndërsa Kupa e Shqipërisë nuk ka konsumuar ende turin çerekfinal. Megjithatë, deri atëherë pikëpyetjet janë të mëdha. Së pari do të shikohet situata hap pas hapi, sepse nuk ka asnjë garanci për momentin se kur klubet do t’i rikthehen normalitetit, pra duke zbritur në fushë për të vazhduar stërvitjen. E sigurtë është që kjo nuk ka shanse të ndodhë deri në fillim të muajit prill, kur dhe autoritetet shtetërore kanë urdhëruar ndalimin e çdo aktiviteti futbollistik.

Kategoria Superiore 81
Më pas, nëse situata përmirësohet sa i përket virusit që ka pushtuar tashmë Europën, atëherë ekipet do nisin stërvitjen si të ishin në muajin janar. Gjithçka nga e para, fillimisht duke kryer një minifazë për të përballuar një kalendar super të ngjeshur, ku mendohet se për një periudhe 1-mujore me limit deri më 30 qershor, do të luhen 10 ndeshje për kampionat dhe do të zhvillohet njëkohësisht turi çerekfinal, ai gjysmëfinal dhe finalja e Kupës.

Kalendari pritet të përpilohet këtë muaj nga sektori i garave në FSHF, por përtej kësaj një hall më vete në këtë situatë bëhen kontratat e lojtarëve. “Panorama Sport” ka bërë një vëzhgim në 10 klubet e Superiores dhe rezulton se shumica e futbollistëve ka një kontratë të vlefshme deri më 31 maj. Në këto kushte, nëse zyrtarizohet zhvillimi i pjesës së mbetur të Superiores dhe Kupës në qershor, diçka që në fakt e paralajmëroi për gazetën vetë presidenti i FSHF-së, Armand Duka, atëherë klubet janë të detyruara të gjejnë një zgjidhje me futbollistët, pasi ata dalin të lirë. Natyrisht duke pasur parasysh edhe situatën emergjente, gjasat janë që të ndërhyjë edhe FSHF. Janë të pakta klubet që kanë nën kontratë edhe për sezonin e ardhshëm një kontigjent të madh lojtarësh.

Madje edhe te Tirana që kryeson renditjen, shumë prej titullarëve u skadon marrëveshja ne fund të majit. Një situatë e paqartë, por që do të marrë zgjidhje vetëm atëherë kur gjërat do të jenë të konfirmuara nga FSHF sa i përket kalendarit. Lojtarët e kampionatit shqiptar janë të shqetësuar në këtë moment edhe për pagesat, për më tepër që mund të qëndrojnë gjatë pa u stërvitur dhe ndihen të pasigurt nëse klubet do të tregohen ose jo korrekte, edhe pse mes palëve ka një kontratë legjitime.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: