Connect with Us

“Futbolli duhet të ndalej më shpejt”, rrëfehet De Biazi: Shqipëria prodhon talente, Strakosha …

Kombëtare

“Futbolli duhet të ndalej më shpejt”, rrëfehet De Biazi: Shqipëria prodhon talente, Strakosha …

Publikuar

-

Xhani De Biazi është një person që gëzon reputacion të veçantë në opinionin sportiv në Itali dhe shpesh herë mediet nuk ngurrojnë të marrin mendimet e tij. Ish-trajneri i kombëtares sonë ka folur rreth situatës së vështirë që po kalon Italia, por nuk e ka lënë pa cekur as Shqipërinë dhe gardianin e Lacios, Tomas Strakosha, për të cilin nuk i kursen elozhet.

SITUATA E RËNDË NE VEND- “Fillimisht besoj se shtrirja e këtij virusi është nënvlerësuar, por besoj se Italia ka bërë atë që është dashur të bëjë. Bota e futbollit mund të ketë qenë në gjendje të shkëputet pak më herët, por gjithashtu duhet të thuhet se një situatë e paprovuar më parë është e vështirë për tu menaxhuar. Në fund mendoj se ajo që duhej bërë është bërë, në këtë moment futbolli ka shumë pak rëndësi, shëndeti publik i të gjithë italianëve, duke përfshirë edhe lojtarët, që duhet ta ruajnë veten e tyre.”

FUTBOLLI ITALIAN- “Unë mendoj se gjëja më e rëndësishme është të kuptojmë nëse hipotezat e rimëkëmbjes të Federatës Italiane janë të besueshme me realitetin e fakteve. Vetëm nëse e kuptoni nëse kurba e ngjitjes mund të ndalet, do të jeni në gjendje të kuptoni se si të filloni përsëri, qartë që nuk është përparësi tani.”

PËRMIRËSIMI- ” Për momentin, përparësia, duke folur për sportin, është mbajtja e lojtarëve jashtë këtij konteksti. Problemi themelor është të kuptoni nëse kurba e epidemisë dhe e ngjitjes do të bjerë, nëse vdekshmëria do të bjerë dhe nëse do të gjendet një strategji për të shmangur urgjencat. Vetëm pas kësaj do të flasim për futbollin dhe do të mendojmë të gjejmë një formulë të përshtatshme për të përfunduar sezonin. “

SHQIPËRIA- “Ishtë e vështirë të thuhej se çfarë kapërcimi cilësor mund të bëjë Shqipëria. Në këtë moment ai vend është një prodhues i mirë në ate pjesë. Shkolla Ballkanike vazhdon të prodhojë lojtarë me cilësi të shkëlqyera. Shqipëria po rritet dhe është e lehtë të gjesh diamante në mesin e talenteve të rinj.”

STRAKOSHA- “Lacio po tregon se mund të përfitojë shumë nga lojtarët që ka. Inzagi po bën një punë vërtet të shkëlqyer. Strakosha është një lojtar me karakter të shkëlqyer dhe disiplinë të madhe, i ndihmuar nga familja që ai ka. Babai i tij ishte portier i kombëtares shqiptare. Është një portier që ka ende hapësirë për përmirësim. Mbase duhet të përmirësohet në disa aspekte jashtë portës, por mendoj se tani është përfundimisht në mesin e pesë portierëve më të mirë në Serie A”, përfundoi De Biazi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Berisha: Hysaj më i vështiri, si na ndryshoi jetën Koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Profili në “Instagram” apo çdo rrjet social është shpesh treguesi kryesor për shumëçka nga jeta e secilit prej nesh. Po të futesh te llogaria e Etrit Berishës në “Instagram”, ka një oktapod. E pikërisht, si një i tillë mbase në fushë shqiptari është jo me dy, por shumë tentakula që i kanë mjaftuar për ta […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Barcelona nuk e lejoi Labinot Kabashin të luante për Kosovën

Publikuar

-

Nga

Labinot Kabashi ishte ftuar te Kombëtarja e Kosovës si 16 vjeçar. Ai është pjesë e Barcelonës dhe llogaritet si njëri nga yjet e ardhshëm të klubit katalunas. Albert Bunjaki e kishte ftuar Kabashin, kur ky ishte vetëm 16 vjeçar. Labi kishte shkëlqyer në stërvitjet te Kosova dhe ish-trajneri i Dardanëve dëshironte ta inkuadronte të paktën […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kombëtaren shqiptare e refuzoi, Besnik Hasi: Mund të drejtoj Kosovën

Publikuar

-

Nga

Ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, Besnik Hasi nuk e ka përjashtuar mundësinë që në një ta ardhme ta marrë drejtimin e përfaqësueses së Kosovës. Në një intervistë dhënë emisionit sportiv të KTV “Sporti Total”, ish-trajneri i Anderlehti, Olimpiakosit, Legias, etj, ka vlerësuar lartë ngritjen e Kosovës dhe beson se ka një të ardhme të ndritur. “Me Kosovën […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: