Connect with Us

U diagnostikua me “Coronavirus”/ Ylli i Juventusit reagon tamam si një kampion bote

Seria A

U diagnostikua me “Coronavirus”/ Ylli i Juventusit reagon tamam si një kampion bote

Publikuar

-

Pas lajmit për “pozitivitetin” e tij ndaj “Coronavirus”, Blaise Matuidi bën që zëri i tij të dëgjohet përmes rrjeteve sociale, me një mesazh shprese. Mesfushori francez, lojtari i dytë pozitiv i Juventusit, pas Rugani, i siguron të gjithë për shëndetin e tij: “Unë jam një bartës asimptomatik i virusit, i vetëdijshëm se kam privilegjin e futbollistit profesionist dhe për këtë arsye përfitoj nga monitorimi i rregullt dhe i shkëlqyer i shëndetit. Nëse nuk do të kisha qenë i tillë, mbase nuk do ta dija kurrë se isha prekur. Jam i fortë, morali im është aq i lartë, sa ai i familjes sime”.

Matuidi i inkurajon të gjithë që të mendojnë pozitivisht në funksion të së ardhmes, me bindje se ky moment do të tejkalohet: “Zakonisht më pëlqen të mos mendoj se jam pozitiv. Jam një person që përpiqem të rrezatoj ndjenja të mira rreth vetes, te familja, miqtë dhe shokët e mi. Jam optimist se do të dalim kolektivisht më të fortë nga ky test, i cili do të na mësojë ta njohim këtë botë më mirë, të jemi më mbështetës, më bujarë, më të mirë”.

Në fund, lojtari i Juventusit bën një apel për të gjithë, që të respektojnë rregullat e autoriteteve për të shmangur ngjitjen dhe përhapjen e virusit: “Të mbetemi të disiplinuar dhe të bashkuar, në mënyrë që së shpejti të kthehemi të përkëdhelim fëmijët tanë, duke përqafuar prindërit tanë, duke shtrënguar duart me vëllezërit dhe motrat tona dhe duke festuar golat me shokët tanë. Unë jam optimist, do t’ia dalim”.

View this post on Instagram

Je suis positif. Habituellement j’aime penser que je suis positif. Quelqu’un qui essaie d’irradier de bonnes ondes autour de lui, ma famille, mes amis, mes coéquipiers. Aujourd’hui je reste positif. Je suis porteur asymptomatique du virus, conscient d’avoir le privilège d’être un footballeur professionnel et de bénéficier à ce titre d’un suivi médical régulier et excellent. Si ce n’était pas le cas, je ne l’aurais sans doute jamais su. Je suis positif, je suis fort, le moral est bon, celui de ma famille aussi. Je suis positif, nous ressortirons collectivement plus forts de cette épreuve, elle va nous apprendre à mieux nous connaitre, à être plus solidaires, plus généreux, meilleurs. Je vous remercie pour vos messages d’amitié et de soutien. Restons disciplinés et unis pour pouvoir bientôt faire des câlins à nos enfants, prendre nos parents dans les bras, checker nos frères et soeurs et célébrer des buts avec nos coéquipiers. Je suis positif, nous allons le faire. Blaise ____ Sono positivo. Abitualmente amo pensare che sono positivo perché sono una persona che cerca di irradiare buone sensazioni attorno a sé, alla mia famiglia, ai miei amici ai miei compagni. Oggi resto positivo. Sono portatore asintomatico del virus, cosciente di avere il privilegio di essere un calciatore professionista e di beneficiare per questo motivo di un monitoraggio sanitario regolare e eccellente. Se non lo fossi stato, forse non avrei mai saputo di esserlo. Sono positivo, sono forte, il mio morale é alto come quello della mia famiglia. Sono positivo, usciremo collettivamente più forti da questa prova, che ci insegnerà a conoscerci meglio, a essere più solidali, più generosi, migliori. Ringrazio tutti voi per i vostri messaggi di amicizia e di sostegno. Restiamo disciplinati e uniti per poter presto tornare a fare le coccole ai nostri figli, abbracciare i nostri genitori, dare la mano ai nostri fratelli e sorelle e festeggiare i gol con i nostri compagni. Sono positivo, ce la faremo. Blaise

A post shared by Blaise Matuidi Officiel (@blaisematuidiofficiel) on

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

“Po më lajmërojnë çdo ditë për miqtë e mi të vdekur”, rrëfimi rrënqethës i ndihmësit të Rejës

Publikuar

-

Nga

Zv/trajneri i Shqipërisë Serxho Porrini rrëfen se shumë miq të tij po humbasin jetën për shkak të koronavirusit në Itali. Ish-futbollisti i Juventusit, i cili ka humbur në këtë katastrofë natyrore edhe njërin prej kushërinjve të tij, këmbëngul që ky sezon të shtyhet për vitin e ardhshëm duke e konsideruar si “të sforcuar dhe të […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Shoku i Elseid Hysajt bën gjestin e madh/ Restoranti i tij vihet në sherbim të mjekëve

Publikuar

-

Solidarizimi në këto ditë të vështira vazhdon. Arkadiusz Milik dhe e fejuara Jessica, kanë vendosur të shfrytëzojnë restorantin e tyre Food&Ball që kanë në vendlindje. Ai është mbyllur këto kohë, por sulmuesi i Napolit ka vendosur ta shfrytëzojë për trupat mjekësore të Katoëice në Poloni. Iniciativa ka qenë e Jessicas, e cila ka hedhur idenë […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Berisha bën postimin me Cristiano Ronaldon/ Eros Grezda e ngacmon: Bëhu i fortë, mos qaj

Publikuar

-

Të gjithë tashmë janë izoluar në shtëpitë e tyre, për shkak të Koronavirusit dhe mundohen të gjejnë mënyra të ndryshme për të kaluar kohën. Ky izolim ka bërë që portieri i Kombëtares, Etrit Berisha të rikthehet të shikojë disa nga momentet e tij më të mira këtë sezon. Një moment është edhe ai në ndeshjen […]

LEXO TE PLOTE