Connect with Us

Rrëfimi i mesfushorit shqiptar: Ja si e mposhti Kina koronavirusin

Sport

Rrëfimi i mesfushorit shqiptar: Ja si e mposhti Kina koronavirusin

Publikuar

-

Sfida më e madhe në Europë sot është lufta ndaj koronavirusit. Vendet nga më të zhvilluara po hasin vështirësi para virusit vdekjeprurës. Megjithatë, një shembull duhet marrë nga Kina, pikërisht vendi ku virusi kishte pikënisjen për t’u shpërndarë më pas. Sot, vendi aziatik e ka mposhtur Koronavirusin, ndërsa Europa duhet të shikojë edhe njëherë masat që u përdorën në Kinë.

Një eksperiencë nga Kina për luftën kundër Koronavirusit e jep edhe futbollisti, Blerim Xhemaili. Mesfushori është pjesë e Superligës kineze teksa aktivizohet me skuadrën e Shenzen dhe trajnohet nga Roberto Donadoni. Xhemaili shpjegon se në Kinë funksionoi represioni, pra masat e forta, për të shmangur kontaminimin e shumë personave.

“Kina u tregua e aftë ta mposhtte këtë virus të mallkuar. Ata u treguan shumë të zotë, nga pacienti zero, u mbyllën në shtëpi, boshatisën qytetet dhe sot rezultatet tregojnë se vendet europiane, Italia dhe Zvicra ime, dhe vendet e tjera duhet të sillen njësoj si Kina”.

Atje funksionoi shumë edhe represioni? “Epo, duhet të funksionojë edhe në Europë. Sepse, për të ruajtur jetën dikush duhet të jetë në gjendje të bëjë sakrificat më të mëdha”, u shpreh Xhemaili.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: