Connect with Us

Protagonist për ekipin e tij/ Ky është futbollisti i vetëm shqiptar që po luan në këtë periudhë “lufte”

Sport

Protagonist për ekipin e tij/ Ky është futbollisti i vetëm shqiptar që po luan në këtë periudhë “lufte”

Publikuar

-

Elis Bakaj është i vetmi lojtar shqiptar që vazhdon të luajë normalisht, edhe në periudhën e epidemisë botërore. Bakaj ishte titullar për Dinamon e Brestit në javën e parë të Premier Ligës së Bjellorusisë. Ndoshta nuk e dinte se ndodhej në një vend që nuk dëshiron ta ndalojë futbollin në çfarëdo rrethane…

Elis Bakaj prej dy muajsh është pjesë e Dinamos së Brestit, një vazhdim karriere në Bjellorusi dhe lojtari shqiptar, doli në fushë një ditë më parë, pavarësisht nga rreziku i koronavirusit. Në republikën ish-sovjetike, nisi sezoni i ri i Premier Ligës dhe në javën e parë, Dinamo e Brestit pati të ftuar ekipin e Smoleviçit.

Stadiumi me kapacitet mbi 10000 spektatorë, nuk ishte plot, por gjithsesi gjithçka nisi normalisht, me mijëra tifozë në tribuna dhe me vendimin e Federatës për të luajtur, nxitur nga qwndrimi i presidentit Lukashenko.

Bakaj ishte titullar në ekipin e tij të ri dhe u dallua mjaft, ndonëse në fund u detyrua të kënaqej me barazimin. Ai u vlerësua si një nga lojtarët më të mirë në fushë, duke këmbëngulur nga fillimi deri në fund, e duke qenë rrezik i vazhdueshëm për portën kundërshtare.

Smoleviçi kaloi i pari në avantazh, kur Vladislav Muhamedov shënoi në minutën e 55-të, pra në nisje të pjesës së dytë. Bakaj ndihmoi Dinamon në golin e barazimit, pasi ishte ai që ekzekutoi goditjen e këndit që solli goditjen me kokë nga Kiki. Pavarësisht presionit të madh të vendasve në minutat e fundit, rezultati nuk ndryshoi.

Nuk dihet nëse Premier Liga bjelloruse do të vazhdojë, pavarësisht koronavirusit, por dihet që Dinamo e Brestit, ekipi i Bakajt, është një nga pretendentët për titullin kampion këtë sezon.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: