Connect with Us

Moçka iu jep zemër gjithë shqiptarëve: Do dalim më të fortë nga karantina

Sport

Moçka iu jep zemër gjithë shqiptarëve: Do dalim më të fortë nga karantina

Publikuar

-

Shpëtim Moçka po i kalon në shtëpi si të gjithë këto ditë karantine. Në një intervistë për “Panorama Sport”, portieri i Flamurtarit thotë se po zbaton me përpikmëri rregullat, ndërsa shpreh bindjen se nga kjo situatë shqiptarët do të dalin më të fortë. Shtatlarti vlonjat tregon se si po stërvitet për të mbajtur trupin në formë, por edhe për shakatë që bën me shokët e skuadrës.

Shpëtim, si po i kalon këto ditë. Je mërzitur?

Jam në shtëpinë time, si të gjithë shqiptarët. Nuk jemi mësuar me këto situata, por duhet të durojmë, të bëhemi të fortë dhe ta mundim këtë armik të rrezikshëm.

Sa e vështirë është për një lojtar të të qëndrojë mbyllur në shtëpi për ditë të tëra?

Shumë e vështirë është, pasi sportisti është mësuar të jetë tërë kohën aktiv. Por, shpresoj të ndryshoj sa më shpejtë kjo situatë.

Në këto momente më the se je duke përgatitur mëngjesin. Të pëlqen kuzhina dhe e bënë shpesh këtë gjë?

(qesh) Jam duke bërë mëngjesin, ndërsa për kuzhinën mendon mamaja ime. Nuk të lë të futesh në zanatin e saj.

Ti je portier dhe ndoshta e ke më pak problem se të tjerët për gjendjen fizike, por mos ndoshta ke frikë se merr shumë kile këtë periudhë?

Po është e vërtetë që pushimet do të ndikojnë si tek unë, por edhe te çdo futbollist për formën fizike. Por, unë kam bërë stërvitje në ato orare që lejohet të dalësh. Kam bërë vrapime, biçikletë, si dhe muskuj barku në shtëpi për të mbajtur trupin në formë.

I mban kontaktet me shokët e skuadrës?

Po i mbajmë me të gjithë shokët kontaktet, pasi kemi grupin e ‘ëhats-app’. Bëjmë shaka me të gjithë, duke shpresuar që të kalojë sa më shpejtë dhe të mblidhemi përsëri të gjithë bashkë si më parë.

Sa do të ndikojë kjo ndërprerje në vijim te ju si futbollist në aspektin sportiv?

Patjetër që do të ndikojë, por më tepër te gjendja fizike. Gjjthsesi, kur të zgjidhet kjo situate, unë do të jemi gati në çdo moment.

Pasi situata të normalizohet, si mendon, kampionati duhet të rinis aty ku u ndërpre?

Nëse zgjidhet sa më shpejt kjo situatë, patjetër që të vazhdojë aty ku u la. Por nëse situata vazhdon të përkeqësohet duhet gjetur një zgjidhje tjetër, pasi futbolli kalon në plan të dytë kur flitet për jetë njerëzore.

Flamurtarit duket se i janë shuar shanset për mbijetesë…

Siç e kemi pare, edhe nga tabela e klasifikimiy ekipet janë shkëputur. Është e vështirë, por ekipi ka bërë mjaft mirë këto javët e fundit dhe ka treguar që është rritur shumë. Ne duhet t’i bëjmë hyzmetin deri në fund.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: