Connect with Us

Premier League, zbulohet plani për ta mbyllur sezonin në kohë

Premier Liga

Premier League, zbulohet plani për ta mbyllur sezonin në kohë

Publikuar

-

Duke nisur nga 1 qershori me dyer të mbyllura për ta përfunduar sezonin brenda 12 korrikut: ky është plani për të ulur siparin e Premier Ligës dhe Kupës FA mbi të cilin po punojnë intensivisht drejtuesit e futbollit anglez.

Informacioni vjen nga “Daily Telegraph” dhe jo vetëm duket alternativa më e realizueshme, por me shumë mundësi edhe e vetmja e mundshme, duke marrë parasysh se përhapja e Koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar nuk e ka arritur ende pikun e saj (sipas deklaratave të fundit të kryeministrit Boris Xhonson, ai tha se pandemia është ende tre javë pas asaj në Itali).

Skema – Skema është ajo e luajtjes së nëntë javëve të fundit të kampionatit, çerekfinalet, gjysmëfinalet dhe finalen e Kupës FA me ritme të shpejta, me dyer të mbyllura natyrisht në mënyrë që stafet mjekësore dhe policore të jenë më të pakta dhe të azhornuara me masat e marra nga qeveria. Gjithçka duhet të mbyllet më 12 korrik, duke i lejuar futbollistëve për të shfrytëzuar dy javët e pushimeve dhe rinisur stërvitjen në fund të korrikut, për t’i lejuar sezonit të ri 2020-21 të rinisë normalisht më datë 8 gusht.

Ky program do të arrinte të shpëtonte edhe kontratat financiare me transmetuesit televizivë “Sky Sports” dhe “BT Sport”: dy platformat televizive që garantojnë futbollin “made in England” prej 9.2 miliardësh paund në sezon dhe me sterlinën që gjatë dy javëve të fundit ka shkuar në pikiatë.

Situata – Liverpuli është një hap larg titullit kampion: dy fitore dhe do të jetë matematikisht kampion për herë të parë në 30 vite. Triumfi i fundit në kampionat i “Reds”-ave ka ardhur në vitin 1990, atëherë kur kampionati nuk quhej ende Premier Ligë. Ky plan vlen edhe për Championship-in.

Në kategorinë e dytë në Angli, 24 skuadrave u mungojë edhe 9 javë nga fundi, me Lidsin e Marselo Bielsës dhe Uest Bromuiçin respektivisht +7 dhe +6 pikë nga vendi i tretë, Fulhami. Edhe Lidsi është në ankth. Prej 2004-ës qyteti pret rikthimin në elitën e futbollit ishullor.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Premier Liga

De Gea drejt largimit, Manchester United i gjen pasuesin

Publikuar

-

Nga

Pavarësisht rënies në formën e tij, portieri i Mançester Junajtid David De Gea këmbëngul se dëshiron të vazhdojë të luajë me “Djajtë e Kuq”. Vitin e ardhshëm, gardiani spanjoll bën plot 10 vite që kur mbërriti në Mançester nga Atletiko Madridi. Megjithëse gjatë kësaj periudhe kanë qarkulluar shumë lajme se drejtuesit e Mançesterit po mendojnë […]

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

E bujshme/ Thomas Strakosha pranë transferimit te Lazio

Publikuar

-

Nga

Chelsea është duke bërë përpjekje për transferimin e një portieri për ta zëvendësuar spanjollin Kepa Arrizabalaga. Shumë portierë janë në listën e klubit londinez, por vetëm njëri nga ta do të transferohet në Stamford Bridge. Megjithatë, dy gjermanët  janë primarë, por që të dy janë thuajse të paarritshëm. Chelsea ka kthyer sytë tek portierë të […]

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Klopp kontakton babain e Mbappe, gati transfrimi i bujshëm

Publikuar

-

Nga

‘Reds’ janë gati për lëvizjen e madhe. Trajneri i Liverpool, Jurgen Klopp, ka folur me babën e Kylian Mbappe, duke shfaqur interesimin e tij për ylllin e PSG. Klopp i ka bërë të ditur prindit të lojtarit se Liverpool janë të interesuar për shërbimet e Mbappe. ‘Le10Sport’ konsideron se ‘Reds’ po përdorin këtë si taktikë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: