Connect with Us

Mesfushori i Bylisit po e vuan izolimin: Më ka marrë malli për familjen

Sport

Mesfushori i Bylisit po e vuan izolimin: Më ka marrë malli për familjen

Publikuar

-

Valentino Murataj është padyshim një zbulim te Bylisi i këtij sezoni. Për mesfushorin 23-vjeçar ky është kampionati që i parë që luan në Superiore, teksa deri më tani është aktivizuar në 24 ndeshje dhe ka arritur të shënojë tri gola. Është i vetmi mallakastriot në radhët e Bylisit dhe kjo ia shton edhe më tepër krenarinë.

Pas ndërprerjes së kampionatit, Murataj është pranë familjes në këto ditë pa futboll, por shumë të vështira për këdo. Ai është në kontakt të vazhdueshëm me stafin dhe shokët te Bylisi. Në një intervistë për “Panorama Sport”, Murataj tregon se si po i përballon këto ditë karantine…

Murataj, e vështirë pa futbollin e luajtur?

Shumë e vështirë. Këtë situatë nuk e kishte menduar askush. Për ne lojtarët që jemi mësuar me regjim ndryshe është shumë më e vështirë…

Si po e kaloni këtë periudhë, duke qenë se edhe stërvitja në fushë apo palestra është e ndaluar?

Më shumë në shtëpi afër familjes. Kryesisht bëj ushtrime aerobike që të mbajmë trupin në formë. Si çdo klub edhe ne kemi një program specifik dhe e zbatojmë. Kam folur edhe me stafin dhe shokët e ekipit, teksa jemi munduar të bëjmë të njëjtën gjë. Për ne lojtarët, duke qenë se jemi gjithë kohës larg familjes, e vetmja gjë pozitive në këtë moment është se qëndrojmë më shumë me familjarët.

Sa ndikon kjo pauzë për një sportist?

Shiko, kjo ndërprerje po ndodh kur skuadrat janë në kulmin e tyre. Nuk ndodhi në fillim të garës apo pa nisur pjesa e dytë e sezonit. Normalisht që skuadrat nuk do të jenë njësoj kur të rifillojë gara. Do të ndikojë shumë kjo periudhë ndërprerje. Uroj që të jetë sa më e afërt dita që të rifillojmë kampionatin.

Sa kohë i duhet një ekipi apo sportisti që të jetë gati?

Në çdo vend të Botës skuadra duhet që të punoje 45 ditë që të përballojë fazën. Une mendoj se me një periudhë dyjavore do të jemi gati.

Në Ballsh si është përjetuar kjo situatë e paprecedentë?

Shumë keq, ashtu si edhe në çdo qytet tjetër, sepse është diçka e panjohur. Nëse te ne lojtarët ndikon shumë fizikisht, në opinion ndikon edhe shumë psikologjikisht… Ta kalojmë këtë situatë duke pasur sa më mirë miqtë shokët e të afërmit.

Si ju duket moda e fundit me nominimit në rrjetet sociale. Duket sikur po e bëni stërvitjen në “Instagram” dhe “Facebook”…

(Qesh) Mirë që janë dhe ato sepse kujtojmë njëri-tjetrin dhe është një mënyrë stërvitje edhe ajo. Në skuadrën tonë ka frymë kolektive dhe ne shkojmë shumë mirë me njëri-tjetërin.

Një mesazh nga Murataj për tifozët e Bylisit dhe jo vetëm?

Të qëndrojmë në shtëpi, të ruajmë veten, miqtë e shokët. Ta kalojmë paq këtë situatë. Më ka marrë malli shumë për shokët e skuadrës dhe trajnerin Dovedan. Iu uroj gjithë të mirat, që nga presidenti dhe deri tek puntori i fushës, “Mato”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: