Connect with Us

Futbolli në Bjellorusi vazhdon, shikoni çfarë deklaron Elis Bakaj

Sport

Futbolli në Bjellorusi vazhdon, shikoni çfarë deklaron Elis Bakaj

Publikuar

-

Mes kaosit që ka kapluar të gjithë Europën, Bjellorusia vendosi javën e kaluar të niste kampionatin. Edhe pse në vendin e tyre ka mbi 70 raste të konfirmuara me COVID-19, ata sërish kanë bërë që futbollistët të zbresin në fushë, në stadiume me spektatorë, sikur asgjë të mos kishte ndodhur. Ndërkaq, pjesë e kampionatit bjellorus është edhe Elis Bakaj. Sulmuesi pas eksperiencës me Shaktjor Soligorsk, këtë sezon është transferuar te kampionët e Brest.

Së fundmi, ish-futbollisti i Tiranës ka komentuar edhe mbi vendimin për të nisur kampionatin mes ankthit nga Koronavirusi. 32-vjeçari thekson se ai duhet të respektojë vendimin e klubit për të luajtur, pasi është një profesionist. Ndërkohë, Bakaj shprehet edhe se në këtë moment njerëzit kanë nevojë të heqin mendjen dhe futbolli është një mënyrë e mirë për ta bërë këtë.

“Nëse situata është si në Itali apo në vendet e tjera të Europës, atëherë duhet të ndalojmë. Por, këtu deri në këto momente nuk ka aq shumë rrezik. Situata është nën kontroll. Dhe, për mua është një vendim normal të luajmë sepse njerëzëve iu duhet pozitivitet dhe të shohin disa ndeshje. Nuk duhet të mendojmë në çdo kohë Koronavirusi, Koronavirusi, sepse kjo është e rrezikshme për mendjen, për stresin dhe për gjithçka. Këtu gjithçka duket normale, jeta ecën në normalitet jo si në vendet e tjera të Europës. Çdo gjë është e hapur, restorante, banka, njerëzit shkojnë në punë. Gjithçka vazhdon në normalitet”.

Respektimi i vendimit të klubit për të luajtur- “Ke një kontratë dhe duhet ta respektosh. Duhet të shkosh në stërvitje dhe të luash sa herë të kërkohet. Nëse ke një problem me këtë, atëherë mbyll bashkëpunimin dhe shko në shtëpi. Kjo nuk ndodh vetëm këtu, por në të gjithë botën. Nëse klubi kërkon të luash dhe ti nuk e bën, atëherë ke një problem.

Por, në këto momente dua të mendoj pozitivisht. E di që është e vështirë të luash futboll në këtë kohë, por çfarë mund të bëj unë? Duhet të tregohem profesionist. Kam një kontratë të gjatë dhe e di që është e vështirë, por çfarë mund të bëj? Asgjë”, u shpreh Bakaj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Juventin i thekur, por Rama e gjen motivimin te rivalët: Të bëhemi si Milani i Sakit

Publikuar

-

Nga

Në Itali ka dhënë mendimin e tij sesi duhet të dilet nga kjo situatë edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Një juventin dhe që e adhuron këtë skuadër, por kur vjen puna për të gjetur histori të mëdha suksesi, përfundon te Milani i kohërave të arta. Si në rastin për zgjidhjen e kësaj pandemie dhe […]

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Borussia Dortmund “thyen” karantinën, ekipi kthehet në stërvitje

Publikuar

-

Nga

Borussia e Dortmundit “thyen” karantinën. Lojtarët verdhezi do të rillojnë stërvitjen nesër. Për të shmangur çdo rrezik në lidhje me përhapjen e Koronavirus, futbollistët qëdrejti do të ushtrohen në grupe të vogla (nga dy), duke punuar në aspektin fizik. Futbollisti gjerman Emre Can është shprehur i kënaqur që ka zbritur në fushën e blertë. “Në […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Situata e jashtëzakonshme, reagon presidenti i Bylisit: Qeveria të na ndihmojë, lojtarët presin…

Publikuar

-

Nga

Edhe presidenti i Bylisit Besnik Kapllanaj i kërkon qeverisë shqiptare të  gjejë zgjidhje për ngërçin financiar të krijuar në futbollin shqiptar pas ndërprerjes së aktiviteteve sportive për shkak të pandemisë së koronavirusit. Nëpërmjet një deklarate publike për mediat, Kapllanaj theksoi se duke filluar që nga lojtarët deri në instancat më të larta të klubit duhet […]

LEXO TE PLOTE