Connect with Us

Gjest i madh nga e dashura e Gjimshitit, kthen dyqanin e modës në fabrikë për maska

Sport

Gjest i madh nga e dashura e Gjimshitit, kthen dyqanin e modës në fabrikë për maska

Publikuar

-

Të gjithë po mundohen që të ndihmojnë si të munden për të përballuar krizën e koronavirusit që ka pushtuar globin me iniciativa nga më të ndryshmet. Një të tillë e ka ndërmarrë edhe Alisa Menkoviç, e dashura e Berat Gjimshitit. Modelja ka një atelie mode, të cilën ka vendosur ta kthejë në një fabrikë për punimin e maskave.

Në vend të prodhimit të rrobave, ajo dhe punonjëset e tjera të ateliesë, do të prodhdojnë maska kirurgjikale të cilat do ua shpërndajnë spitaleve apo kompanive të cilave u nevojiten të tilla, në një periudhë kur ato janë kthyer ndër gjërat më të kërkuara.

“Kriza e koronavirusit po na ndikon të gjithëve, Deri tani po bëjmë më të mirën që të ndalim armikun. Asnjë fjalë nuk mund të shprehë pikëllimin e madh që ndjejmë, ne duhet të veprojmë me përgjegjësi sociale, të mbrojmë njerëzit. Për këtë arsye Jalize (kompania e saj) ka vendosur që të prodhojë maska prej pambuku. Masat do të jepen dhuratë ndaj atyre që u nevojiten. Si një kompani e vogël, ne do të japim kontributin tonë që të ndihmojmë komunitetin. Aktualisht unë jam në Serbi, i fejuari im dhe miqtë e mi janë në Itali dhe në Zvicër. Të dy vendet janë të prekura në mënyrë të ndjeshme nga kjo pandemi dhe mendja ime është atje. Bergamo, dërgoj lutjet e mia për ty, për momentin është e pamundur që të eksportojmë maskat. Ndaj ato do të shpërndahen vetëm në Serbi. Po u kërkoj të gjithëve që të ndihmojnë në çdo mënyrë të mundshme, ju lutem merreni këtë situatë seriozisht. Qëndroni në shtëpi, qëndroni të sigurt, qëndroni të shëndetshëm;” shkruante Alisa në postimin e saj ku shpjegonte nismën që kishte ndërmarrë./vipsport.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Situata e jashtëzakonshme, reagon presidenti i Bylisit: Qeveria të na ndihmojë, lojtarët presin…

Publikuar

-

Nga

Edhe presidenti i Bylisit Besnik Kapllanaj i kërkon qeverisë shqiptare të  gjejë zgjidhje për ngërçin financiar të krijuar në futbollin shqiptar pas ndërprerjes së aktiviteteve sportive për shkak të pandemisë së koronavirusit. Nëpërmjet një deklarate publike për mediat, Kapllanaj theksoi se duke filluar që nga lojtarët deri në instancat më të larta të klubit duhet […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Superliga shqiptare rrezikon ekzistencën, Laçi mesazh të drejtpërdrejtë FSHF-së

Publikuar

-

Nga

Klubi i Laçit ka ngritur zërin rreth situatës së vështirë financiare të krijuar në futbollin shqiptar prej koronavirusit, pasi në vendin tonë vazhdon gjendja emergjente e koronavirusit. Në një njoftim publik të klubit kurbinas i bëhet thirrje qeverisë shqiptare të gjejë zgjidhje për të lehtësuar klubet shqiptare nga barra e rëndë e detyrimeve financiare (tatim […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Presidenti i Sionit zbulon prapaskenat, ja pse e hodhi Lenjanin në mes të rrugës

Publikuar

-

Nga

Presidenti i klubit të Sion, Kristian Konstantin, ishte ndër të parët që mori masa radikale për të shmangur krizën si pasojë e ndalesës së koronavirusit. Por nëse klubet e tjera shkurtonin rrogat e lojtarëve me anë të një akordi, ai i kaloi të gjithë në asistencë sociale, ndërsa shkarkoi direkt 9 prej tyre pasi e […]

LEXO TE PLOTE