Connect with Us

Merret vendimi i madh/ Lojërat Olimpike “Tokyo 2020” bëhen “Tokyo 2021”

Sport

Merret vendimi i madh/ Lojërat Olimpike “Tokyo 2020” bëhen “Tokyo 2021”

Publikuar

-

Deri tani i vetmi event sportiv, që i kishte mbijetuar forcës së koronavirusit ishin Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”, por edhe këta të do të kthehen në “Tokyo 2021”. Vendimi përfundimtar është njoftuar ditën e sotme nga qeveria japoneze, nëpërmjet ministrit të sporteve, Sheiko Jashimoto, i cili ka deklaruar se eventi gjigant, për të cilin Japonia ka shpenzuar miliarda euro do të shtyhet për verën e ardhshme.

Deri tani Japonia kishte rezistuar dhe gjatë njoftimeve të njëpasnjëshme thuhej se Lojërat Olimpike do të zhvillohen normalisht, por tashmë gjithçka ka ndryshuar. Përshkallëzimi i situatës në Europë për shkak të përhpjes së frikshme të Covid-19 ka bërë që një sërë vendesh të mos lejonin atletët e tyre të udhëtonin për të garuar në Japoni.

Australia, Kanadaja, Polonia, Irani, Zvicra dhe Portugalia njoftuan se nuk do t’i dërgonin atletët e tyre nëse Lojërat do të zhvilloheshin këtë verë, pasi mbrojtja shëndetësore nuk ishte e garantuar përballë përhapjes së pandemisë Covis-19. E gjithë kjo ka sjellë anulimin e eventit për verën e ardhshme, që pritet të jetë shumë intensive, pasi të gjithë kompeticionet e këtij viti janë programuar për 2021.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: