Connect with Us

Një jetë plot beteja dhe trofe, formacioni më i veçantë i Superiores (foto)

Sport

Një jetë plot beteja dhe trofe, formacioni më i veçantë i Superiores (foto)

Publikuar

-

Një formacion i tëri me veteranë, siç edhe i thërrasim zakonisht ata që i kanë shumë vite në futboll. Nuk i mungojnë as Superiores dhe nëse i rreshtojmë ata të gjithë së bashku në një formacion, atëherë edhe trofetë që kanë fituar janë të shumtë.

ABC News i sjell të gjithë në një formacion dhe pavarësisht moshës ata janë protagonistë. Ilion Lika, më i vjetri në Superiore, për tre muaj kap të 40-at dhe po jep kontributin e tij te Tirana, që renditet në vendin e parë me 9 pikë më shumë se Kukësi i vendit të dytë.

Edhe qendra e mbrojtjes është bardheblu, me korçarët Tefik Osmani dhe Kristi Vangjeli, që kanë një diferencë të vogël në moshë mes tyre. I vetmi i huaj është Blagoja Todorovksi, mbrojtësi i djathtë nga Maqedonia e Veriut.

Lojtari i Teutës i del zot krahut të djathtë, ndërkohë që edhe për linjën e majtë është një shok skuadre i tij. Madje kapiteni i durrsakëve. Bëhet fjalë për Renato Arapin, i cili shumicën e karrierës e ka kaluar duke luajtur në të majtë të mbrojtjes.

Artim Pollozhani dhe Gentian Muça janë gjithashtu dy lojtarë që vitet e fundit nga mesfusha janë zhvendosur në qendër të prapavijës. Gjithsesi ata njihen shumë mirë si dy futbollistë që për vite të tëra kanë qenë diga në mesfushë.

Gjergji Muzaka u dëmtua herët këtë sezon, por nuk mund të mungojë në formacionin e veteranëve, aty ku ka luajtur zakonisht, si anësor i djathtë. Ndriçim Shtubina është nga ata që i bën vend vetes kudo dhe për shkodranin ka një vend në krahun e majtë të sulmit.

Në sulm dhe pas tij janë sy shkodranë. Gilman Lika, si fantazist, dhe Xhevahir Sukaj me detyrë shënimin e golave. Të ishin në moshë tjetër, një formacion i tillë mund të bënte ligjin në Superiore.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: