Connect with Us

Çmenduria e merkatos, Milani interesohet për Khaleb Ekuban

Seria A

Çmenduria e merkatos, Milani interesohet për Khaleb Ekuban

Publikuar

-

Ekuban, 26 vjeç, iu bashkua Lidsit në verën e vitit 2017 nga italianët e Kievos, si një i panjohur plotësisht. Më parë, Ekuban kishte shënuar 18 gola, gjatë sezonit 2016-17 në huazim te skuadra shqiptare FK Partizani.

Ganezin e bindi Orta që të vinte në “Elland Road” , por ai nuk arriti të adaptohej. Dy lëndime në këmbë penguan përparimin e tij, dhe ai e përfundoi sezonin e tij të parë me vetëm dy gola në 21 paraqitje për Lidsin.

Me arritjen e Marcelo Bielsas, si dhe Patrik Bamford, Ekuban u dërgua në Trabzonspor, ku duket se po shkëlqen, në Kupat e Europës me turqit, por edhe në elitën e futbollit turk.  Madje, vjet në 36 ndeshje ka shënuar tetë gola dhe duke realizuar edhe tetë asiste, madje kartoni i tij shkoi 900 mijë euro, por mori një ftesë edhe nga Kombëtarja e shtetit të tij, Gana.

Por, këtë sezon, 26-vjeçari është duke treguar një formë mjaft të mirë, duke shënuar 8 gola në 25 takime, por ka shërbyer edhe me gjashtë asiste. Ndërsa, në pesë paraqitje të Europa League këtë sezon, Ekuban ka shënuar katër gola duke përfshirë një tripletë ndaj AEK-ut Athinës.

Tashmë, kartoni i Ekubanit ka shkuar 9 milionë euro dhe për këtë shifër mund të transferohet te Milani. Këtë e raporton edhe prestigjozja turke “Fanatik”, ndërsa duket se tashmë te Lidsi janë penduar, ndonëse në atë periudhë për shkak edhe të dëmtimeve të rënda sulmuesi nuk u përshtat siç duhej./vipsport.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

E do dhe Barcelona, Igli Tare blindon “mbretin e asisteve”

Publikuar

-

Nga

 Pas marrëveshjes me Thomas Strakoshën për ta mbajtur bardhekaltër deri në vitin 2025, Igli Tare ka ndjekur të njëjtën strategji edhe me Luiz Alberton. Ky i fundit ka bërë mirë vitet e fundit te Lazio, ndërsa këtë sezon ka shkëlqyer në fushë, duke tërhehur edhe vëmendjen e klubeve të mëdha si Barcelona. Por Tare nuk […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Memushaj përgatitet për rikthimin në fushë: Besoj se do jemi të mbrojtur

Publikuar

-

Nga

Në Itali janë duke menduar për rifillimit e futbollit duke qenë se klubet kanë marrë lejen për të ristartuar stërvitjet më datë 4 maj, ndërsa fundi i majit apo fillimi i qershorit mund t’i gjejë në fushë. Sakaq, në pritje është Serie B, aty ku me Peskarën aktivizohet Ledian Memushaj. Vlonjati i mesfushës shprehet se […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Juventusi bën pazar te Barcelona, do yllin e ekipit

Publikuar

-

Nga

Juventusi interesohet për futbollistin e Barcelonës Serxhi Roberto. Disa media italiane raportojnë se bardhezinjtë kanë piketuar lojtarin katalanas si njërin kandidatëve të mundshëm që mund të operojnë shumë mirë në krahun e djathtë të mbrojtjes, aty ku “Zonja e Vjetër” synon të investojë për të ardhmen. Sipas “Marca”-s, lojtari dhe menaxheri i tij nuk janë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: