Connect with Us

Nga Ilion Lika te Sukaj, zbuloni formacionin më special të Superligës

Sport

Nga Ilion Lika te Sukaj, zbuloni formacionin më special të Superligës

Publikuar

-

 

Një formacion i tëri me veteranë, siç edhe i thërrasim zakonisht ata që i kanë shumë vite në futboll. Nuk i mungojnë as Superiores dhe nëse i rreshtojmë ata të gjithë së bashku në një formacion, atëherë edhe trofetë që kanë fituar janë të shumtë.

ABC News i sjell të gjithë në një formacion dhe pavarësisht moshës ata janë protagonistë. Ilion Lika, më i vjetri në Superiore, për tre muaj kap të 40-at dhe po jep kontributin e tij te Tirana, që renditet në vendin e parë me 9 pikë më shumë se Kukësi i vendit të dytë.

Edhe qendra e mbrojtjes është bardheblu, me korçarët Tefik Osmani dhe Kristi Vangjeli, që kanë një diferencë të vogël në moshë mes tyre. I vetmi i huaj është Blagoja Todorovksi, mbrojtësi i djathtë nga Maqedonia e Veriut.

Lojtari i Teutës i del zot krahut të djathtë, ndërkohë që edhe për linjën e majtë është një shok skuadre i tij. Madje kapiteni i durrsakëve. Bëhet fjalë për Renato Arapin, i cili shumicën e karrierës e ka kaluar duke luajtur në të majtë të mbrojtjes.

Artim Pollozhani dhe Gentian Muça janë gjithashtu dy lojtarë që vitet e fundit nga mesfusha janë zhvendosur në qendër të prapavijës. Gjithsesi ata njihen shumë mirë si dy futbollistë që për vite të tëra kanë qenë diga në mesfushë.

Gjergji Muzaka u dëmtua herët këtë sezon, por nuk mund të mungojë në formacionin e veteranëve, aty ku ka luajtur zakonisht, si anësor i djathtë. Ndriçim Shtubina është nga ata që i bën vend vetes kudo dhe për shkodranin ka një vend në krahun e majtë të sulmit.

Në sulm dhe pas tij janë sy shkodranë. Gilman Lika, si fantazist, dhe Xhevahir Sukaj me detyrë shënimin e golave. Të ishin në moshë tjetër, një formacion i tillë mund të bënte ligjin në Superiore. /abcnews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

“Mos u merr me kombëtaren, po shiko autogolat e qeverisë”, Vata i përvishet Edi Ramës

Publikuar

-

Nga

Figura e njohur e Kombëtares së Shqipërisë, ka komentuar situatën e fundit që ka prekur gjithë botën. Flitet për pandeminë e COVID-19 dhe ndikimin e saj në futboll. Në një intervistë për “ABC News”, Vata shprehet se kryeministri Rama duhet të lërë krahasimet e Kombëtares që pëson gol në minutë të fundit dhe të shohë […]

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Neuer dëshiron largimin? Oliver Kahn i “vë kapak” kësaj historie

Publikuar

-

Nga

Anëtari i Bordit Ekzekutiv të Bajern Mynihut Oliver Kahn i vendosi vulën debatit rreth çështjes së kush duhet të jetë portieri i parë i bavarezëve. Në një intervistë për “Goal”, “Titani” la të kuptohej se Manuel Nojer mbetet zgjedhja e parë e Bajernit, ndërkohë portieri i Shalke 04 Aleksandër Nubel, i cili do t’u bashkohet […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Titulli këtë sezon në Serinë A t’i jepet Atalantës, nis peticioni

Publikuar

-

Nga

Teksa në Itali vazhdojnë debatet për rinisjen e kampionatit, një qytetar ka nisur një fushatë për të firmosur peticionin që titulli kampion i këtij sezoni t’i jepet Atalantës, pasi qyteti i Bergamos është goditur më rëndë nga koronavirusi. Në faqen “Change.org” , një qytetar ka kërkuar që të grumbullohet firmat e mjaftueshme për t’i kërkuar […]

LEXO TE PLOTE