Connect with Us

E BUJSHME/ Kriza financiare e klubeve, zbulohet kërkesa e FSHF-së pas pezullimit të aktiviteteve

Sport

E BUJSHME/ Kriza financiare e klubeve, zbulohet kërkesa e FSHF-së pas pezullimit të aktiviteteve

Publikuar

-

Kriza financiare që ka prekur futbollin shqiptar në vitet e fundit është thelluar edhe më shumë pas pezullimit të aktiviteteve. Mbyllja e shumë bizneseve në këtë situatë emergjente pas përhapjes së koronavirusit dhe fakti që nuk dihet se kur do të rikthehet në normalitet vendi, i ka futur në kolaps edhe klubet e futbollit.

Halli më i madh për momentin është nëse do të paguhen lojtarët në këtë periudhë pauzë, edhe pse ekziston një kontratë legjitime dhe që duhet zbatuar… Dihet tashmë që shumica e klubeve në futbollin shqiptar nuk kanë qenë korrektë në likuidimin në kohë të pagave ndaj lojtarëve apo zyrtarëve të tjerë.

Situata bëhet edhe më e rëndë tani, kur çdo gjë është e stopuar dhe vetë FSHF shpreson që, ashtu si shteti do të veprojë me bizneset, të ndihmojë në këtë mënyrë edhe klubet e futbollit.

ilir shulku

“Kriza financiare? Jemi duke përgatitur një shkresë, ku do t’i kërkojmë qeverisë shqiptare, që siç funksionon në të gjitha bizneset e tjera, edhe klubet të kompensohen me një pjesë nga shteti”, është shprehur sekretari i përgjithshëm i FSHF, Ilir Shulku.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: