Connect with Us

“Vështirë të rifillojë kampionati”, Etrit Berisha: Ju tregoj situatën në qytetin tim

Kombëtare

“Vështirë të rifillojë kampionati”, Etrit Berisha: Ju tregoj situatën në qytetin tim

Publikuar

-

Portieri i Kombëtares Etrit Berisha, ndodhet i izoluar prej disa javësh në Itali, për shkak të pandemisë së Koronavirusit. Në një prononcim në “skype” nga shtëpia, për emisionin “Sport Total”, gardiani shqiptar ka folur për këtë situatë të jashtëzakonshme, duke iu bërë apel të gjithë shqiptarëve që të qëndrojnë në shtëpi, pasi kjo e vetmja mënyrë që pandemia të kalojë.

Si po ndiheni në këtë situatë?

Situata është e vështirë. Në Itali futbolli edhe pse është shumë i rëndësishëm, ka kaluar në plan të dytë. Jemi duke pritur dhe shpresuar që gjëndja të bëhet më e mirë dhe numri i viktimave dhe të prekurve të ulet.

Sa është i prekur nga pandemia vendi ku jetoni ju?

Siç e dimë, e gjithë Italia është e prekur nga Koronavirusi, por jemi pak më me fat, sepse në qyteti ku jetoj unë nuk ka shumë të prekur dhe viktima. Ende nuk ka viktima në qytet. Jemi pak më të qetë se në zonat e tjera.

Sa i vështirë është izolimi?

Sigurisht që është i vështirë. Por duhet të respektojmë rregullat dhe të rrijmë në shtëpi.

Si po stërviteni momentalisht?

Jemi në kontak të vazhdueshëm me stafin drejtues dhe stërvitemi në kushtet e shtëpisë, falë programit që na kanë dhënë, flasim gjithmonë nëpër grupet e caktuara edhe me drejtuesit e tjerë. Në këtë situatë duke tepër vështirë që kampionati të rifillojë.

A e ka dëmtuar futbollin kjo pandemi?

Sigurisht që e ka dëmtuar, jo vetëm futbollin, por edhe sektoret e tjera. Do të ketë dëmë të konsiderueshme edhe pas kalimit të kësaj pandemie. Shpresoj që sa më shpejt kjo gjëndje të kalojë.

A pret të tejkalohet kjo situatë?

Si çdo pandemic edhe kjo do kalojë. Që kjo të kalojë duhet të japim kontribut të gjithë, duke qëndruar në shtëpi dhe duke zbatuar udhëzimet që na thonë. Gjëja më e mirë për ta kaluar është të qëndrojmë në shtëpi, edhe pse është monotoni, është e vetmja mënyrë, sepse mënyrë tjetër nuk ka.

E thashë që izolimi mund të jetë ndoshta një monotoni, mirëpo është e mënyra e vetme për të kaluar këtë gjë. Është mënyra më e mirë për t’u kujdesur për familjarët tanë. Këtu në Itali është një gjëndje që nuk do të dëshironit as ta dëgjonit dhe as ta shikonit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Berisha: Hysaj më i vështiri, si na ndryshoi jetën Koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Profili në “Instagram” apo çdo rrjet social është shpesh treguesi kryesor për shumëçka nga jeta e secilit prej nesh. Po të futesh te llogaria e Etrit Berishës në “Instagram”, ka një oktapod. E pikërisht, si një i tillë mbase në fushë shqiptari është jo me dy, por shumë tentakula që i kanë mjaftuar për ta […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Barcelona nuk e lejoi Labinot Kabashin të luante për Kosovën

Publikuar

-

Nga

Labinot Kabashi ishte ftuar te Kombëtarja e Kosovës si 16 vjeçar. Ai është pjesë e Barcelonës dhe llogaritet si njëri nga yjet e ardhshëm të klubit katalunas. Albert Bunjaki e kishte ftuar Kabashin, kur ky ishte vetëm 16 vjeçar. Labi kishte shkëlqyer në stërvitjet te Kosova dhe ish-trajneri i Dardanëve dëshironte ta inkuadronte të paktën […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kombëtaren shqiptare e refuzoi, Besnik Hasi: Mund të drejtoj Kosovën

Publikuar

-

Nga

Ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, Besnik Hasi nuk e ka përjashtuar mundësinë që në një ta ardhme ta marrë drejtimin e përfaqësueses së Kosovës. Në një intervistë dhënë emisionit sportiv të KTV “Sporti Total”, ish-trajneri i Anderlehti, Olimpiakosit, Legias, etj, ka vlerësuar lartë ngritjen e Kosovës dhe beson se ka një të ardhme të ndritur. “Me Kosovën […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: