Connect with Us

Historike/ Ja rekordi që theu Dinamo në Kupat e Europës

Sport

Historike/ Ja rekordi që theu Dinamo në Kupat e Europës

Publikuar

-

Dinamo arriti që afro dy dekada më parë të rikthehet te titulli kampion, nën presidencën e Besnik Sulajt dhe me një skuadër që grumbulloi më të mirët e futbollit shqiptar. Mjafton të përmendësh portierin e tretë të Kombëtares, Ilion Lika, apo dhe sulmin, aty ku kualitete si: Fjodor Xhafa e Daniel Xhafaj, Klodian Asllani apo Ilir Qorri, Rigels Qosa e Ligoraq Tiko ishin një ofensivë që bënte diferencën ndaj kujtdo.

Pa harruar Redi Jupin, e Arjan Pishën, apo Pinarin e Dhëmbin apo Gallon e Bakallin pa harruar edhe Ahmatin. Dinamo të dukej si një kombëtare më vete.

Por, Dinamo që u rikthye në Ligën e Kampionëve si fituese e titullit kampion në Shqipëri, atë vit theu një rekord më vete për skuadrat shqiptare në Kupat e Europës, duke arritur që të fitojë në Lituani, aty ku mundi FBK Kaunas.

Kujtojmë që blutë, atë vit nisën që të ishin një skuadër vërtetë e fortë dhe që fitoi tri tituj kampionë për një periudhë prej 15 vitesh…

Klubi i Dinamos ka publikuar në faqen zyrtare edhe kujtimet e asaj ndeshje që bëri të ëndërrojnë tifozët blu…

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: