Connect with Us

Në Itali nuk e kuptojnë si luhet futbolli për nder të viktimave, ja çfarë shkruajnë për deklaratën e Tares

Seria A

Në Itali nuk e kuptojnë si luhet futbolli për nder të viktimave, ja çfarë shkruajnë për deklaratën e Tares

Publikuar

-

Italian ende nuk po sheh dritë në fund të tunelit, teksa numri i të prekurve nga Covid-19 vijon të mbetet i lartë, ashtu si edhe viktimat që po shkaktohen nga ky virus vdekjeprurës. Një situatë e tillë ka sjellë kaos në jetën sociale dhe në botën e sportit, ndërsa këta të fundit po mundohen të gjejnë një mënyrë për të shpëtuar sezonin. Humbjet financiare pritet të jenë të mëdha dhe për këtë arsye klubet e futbollit dëshirojnë ta çojnë deri në fund kampionatin e lënë përgjysmë.

Në të njëjtin mendim ka qenë edhe Igli Tare, i cili me deklaratën e tij të dhënë për “Sport 1” ka ndezur edhe debate në Itali. “Jo, sezoni duhet të mbarojë. Nga respekti për të vdekurit dhe tifozët. Koha nuk është pjekur për të vendosur nëse do të anuloni. Numri i të infektuarve po bëhet pak më pak. Abortimi i sezonit do të ishte i padrejtë”, janë fjalët që ka thënë drejtori sportiv i Lazios në lidhje me këtë çështje. Por “Malpensa24.it” e sheh shokuese se si mund të luhet në respekt të viktimave, teksa Italia tashmë po vuan shumë në këtë luftë të vështirë me Koronavirusin.

E megjithëse në pamje të parë mund te duket kontroverse, ndoshta fjalët e Igli Tares duhen parë në një tjetër këndvështrim. Kjo pasi futbolli mund të shërbejë si një mënyrë për të kapërcyer më lehtë këtë situatë të vështirë, ndërsa fjalët e tij vijnë si një thirrje dhe dëshirë për të ardhur sa më shpejt te normaliteti, që aq shumë po u mungon të gjithëve. E pse jo të mos fillojë sërish jeta me sportin? Në fund të fundit të gjithë tifozët do të kishin një alternativë për të ndrydhur trishtimin e tanishëm e për të shijuar momente gëzimi sërish.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

E do dhe Barcelona, Igli Tare blindon “mbretin e asisteve”

Publikuar

-

Nga

 Pas marrëveshjes me Thomas Strakoshën për ta mbajtur bardhekaltër deri në vitin 2025, Igli Tare ka ndjekur të njëjtën strategji edhe me Luiz Alberton. Ky i fundit ka bërë mirë vitet e fundit te Lazio, ndërsa këtë sezon ka shkëlqyer në fushë, duke tërhehur edhe vëmendjen e klubeve të mëdha si Barcelona. Por Tare nuk […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Memushaj përgatitet për rikthimin në fushë: Besoj se do jemi të mbrojtur

Publikuar

-

Nga

Në Itali janë duke menduar për rifillimit e futbollit duke qenë se klubet kanë marrë lejen për të ristartuar stërvitjet më datë 4 maj, ndërsa fundi i majit apo fillimi i qershorit mund t’i gjejë në fushë. Sakaq, në pritje është Serie B, aty ku me Peskarën aktivizohet Ledian Memushaj. Vlonjati i mesfushës shprehet se […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Juventusi bën pazar te Barcelona, do yllin e ekipit

Publikuar

-

Nga

Juventusi interesohet për futbollistin e Barcelonës Serxhi Roberto. Disa media italiane raportojnë se bardhezinjtë kanë piketuar lojtarin katalanas si njërin kandidatëve të mundshëm që mund të operojnë shumë mirë në krahun e djathtë të mbrojtjes, aty ku “Zonja e Vjetër” synon të investojë për të ardhmen. Sipas “Marca”-s, lojtari dhe menaxheri i tij nuk janë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: