Connect with Us

Gjendet zgjidhja e krizës për klubet shqiptare, mjafton që FSHF të pezullojë ndërtimin e zyrave luksoze

Sport

Gjendet zgjidhja e krizës për klubet shqiptare, mjafton që FSHF të pezullojë ndërtimin e zyrave luksoze

Publikuar

-

Futbolli shqiptar, ashtu si në të gjithë botën, po përballet me një krizë të paprecedent si pasojë e ndalesës së të gjithë aktiviteteve. Edhe pse bëhet fjalë për shifra shumë më modeste nga ata që dëgjojmë në kampionatet e tjera, përsëri mbeten të rëndësishme për vendin tonë dhe kanë vënë në krizë të thellë ata që jetojnë nga kjo industri në Shqipëri. Kërkohet ndihmë nga të gjtiha anët, por zgjidhja në fakt do të ishte shumë e thjeshtë, do të mjaftonte që FSHF të hiqte dorë nga luksi për një vit.

FSHF prej dy vitesh ka nisur punimet për të ndërtuar zyrat e reja, në ish-kompleksin Dinamo. Një investim që e ka cilësuar vetë si shumë të rëndësishëm, aq sa ka planifikuar të shpenzojë aty rreth 8 milionë euro (sipas planit fillestar), e bëhet fjalë për ambiente luksi sa edhe vetë presidenti i UEFA-s nuk ngurroi të thoshte se zyra e re e Dukës ishte më e madhe se e tija. Zyrat nuk kanë mbaruar dhe nuk janë kompletuar edne e aq më pak fushat stërvitore apo hoteli që ka në plan të ndërtojë përkrah tyre.

Institucionit të futbollit në vendin tonë i mjafton që të ndalojë për pak kohë këtë investim duke e shtyrë për një periudhë të mëvonshme, pasi të ketë kaluar stuhia që solli në futbollin tonë koronavirusi. Një pjes ëtë parave të destinuar për të, t’i përdorë për të zgjidhur problemet e futbollit shqiptar, pa menduar për momentin për luksin e vet. Futbolli në vendin tonë ka funksionuar edhe pa zyrat e reja të FSHF-së e pa kompleksin e hotelit, e do të vazhdojë të funksionojë edhe nëse kompletimi i tyre shtyhet me një vit. Por nëse FSHF nuk ndërhyn për të ndihmuar klubet e lojtarët, pasojat do të jenë shumë më të rënda siç e pranojnë vetë titullarët e institucionit.

Tani është në dorën e FSHF të zgjedhë nëse preferon të ndihmojë futbollin shqiptar në ditën më të errët apo luksin e vet. Vendimi i saj do të tregojë qartësisht se çfarë kanë më shumë për zemër drejtuesit e këtij institucioni. /vipsport.al/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: