Connect with Us

Klubi grek fut Arjan Beqajn te 10 më të mirët në histori

Kombëtare

Klubi grek fut Arjan Beqajn te 10 më të mirët në histori

Publikuar

-

Një shqiptar vazhdon të kujtohet në Greqi edhe pas 17 vitesh. Bëhet fjalë për ish-portierin e Kombëtares shqiptare, Arian Beqaj, i cili nga 1997 deri në 2003 ishte pjesë e OFI-t të Kretës në Superligën greke. Portieri nga Prizreni la gjurmë në ekipin e njohur grek, që ka përfaqësuar denjësisht zonën e ishullit të Kretës në futbollin helen.

Beqaj u bë portieri i parë në historinë e kampionatit grek edhe për faktin se në sezonin 2000-2001 arriti të shënonte një gol me kokë pas një goditjeje nga këndi. Sot, 17 vite më pas, kur Beqaj bën detyrën e trajnerit të portierëve te klubi qipriot, Anorthosis Famagusta, kujtohet në Greqi nga mediat lokale të vendit ishullor.

Është portali “capitano.gr”, që ka bërë një sondazh me 10 lojtarët më të mirë të huaj që kanë veshur fanellën e OFI-t që nga themelimi i klubit. Në portë është pikërisht Beqaj, i cili luajti me bardhezinjtë e OFI-t 159 ndeshje në kampionatin grek. Ai është futbollisti i dytë i huaj në historinë e klubit nga Kreta me më shumë ndeshje.

“Beqaj zuri ‘rënjë’ te OFI, duke u shkrirë me fanellën dhe fituar simpatinë e të gjithëve. Më pas vazhdoi karrierën në ishullin e Afërditës”, citohej për ish-portierin. Kujtojmë që kosovari ka luajtur 44 ndeshje me fanellën e Shqipërisë në vitet 1998-2010. Ndërsa për tre sezone në fillimet e karrierës, Beqaj ishte pjesë e Partizanit në kampionatin shqiptar, duke fituar Kupën në vitin 1997 me trajner Sulejman Starovën.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Berisha: Hysaj më i vështiri, si na ndryshoi jetën Koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Profili në “Instagram” apo çdo rrjet social është shpesh treguesi kryesor për shumëçka nga jeta e secilit prej nesh. Po të futesh te llogaria e Etrit Berishës në “Instagram”, ka një oktapod. E pikërisht, si një i tillë mbase në fushë shqiptari është jo me dy, por shumë tentakula që i kanë mjaftuar për ta […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Barcelona nuk e lejoi Labinot Kabashin të luante për Kosovën

Publikuar

-

Nga

Labinot Kabashi ishte ftuar te Kombëtarja e Kosovës si 16 vjeçar. Ai është pjesë e Barcelonës dhe llogaritet si njëri nga yjet e ardhshëm të klubit katalunas. Albert Bunjaki e kishte ftuar Kabashin, kur ky ishte vetëm 16 vjeçar. Labi kishte shkëlqyer në stërvitjet te Kosova dhe ish-trajneri i Dardanëve dëshironte ta inkuadronte të paktën […]

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Kombëtaren shqiptare e refuzoi, Besnik Hasi: Mund të drejtoj Kosovën

Publikuar

-

Nga

Ish-kapiteni i Kombëtares shqiptare, Besnik Hasi nuk e ka përjashtuar mundësinë që në një ta ardhme ta marrë drejtimin e përfaqësueses së Kosovës. Në një intervistë dhënë emisionit sportiv të KTV “Sporti Total”, ish-trajneri i Anderlehti, Olimpiakosit, Legias, etj, ka vlerësuar lartë ngritjen e Kosovës dhe beson se ka një të ardhme të ndritur. “Me Kosovën […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: