Connect with Us

Nga debutimi në Serinë A te marëdhënia me Gatuzon, Edgar Çani i rrëfen të gjitha

Seria A

Nga debutimi në Serinë A te marëdhënia me Gatuzon, Edgar Çani i rrëfen të gjitha

Publikuar

-

I lindur në Shqipëri, por i rritur në Itali, sulmuesi Edgar Çani, i  cili në të kaluarën e tij si futbollist është aktivizuar edhe në Serinë A, me fanellën e Katanias, në një prononcim të dhënë për “La Repubblica”, foli për fëmijërinë e tij dhe sakrificat e familjes së tij, e cila emigroi drejt Italisë, teksa Edgari ishte vetëm 11 muajsh si dhe për ndihmën që Shqipëria i dha Italisë, duke iu gjendur pranë në momentet më të vështirë, për shkak të pandemisë së Koroanvirusit. Ish-sulmuesi i Partizanit, rrëfeu gjithashtu edhe karrierën e tij futbollistike dhe momentin më kulminant të tij…

“Ne nuk jemi të pasur, por as pa kujtesë. Shqipëria nuk harron dhe shqiptarët nuk braktisin kurrë një mik në nevojë. Sot më shumë se kurrë ne jemi një realitet. Fjalët e kryeministrit tonë më emocionuan, duke më bërë të kujtoj sakrificat e prindërve të mi dhe të kujtoj kush jam dhe nga vij. Kur u larguam nga Shqipëria nuk kishim asgjë, Italia na priti si fëmijë dhe tani unë jam një njeri i lumtur.

EMIGRIMI NË ITALI – Për ne ishte rrugëtimi i lirisë, unë isha 11 muaj, kështu që nuk mbaj mend asgjë. Prindërit më kanë treguar se kemi qëndruar 10 ditë brenda ambasadës, rreth një mijë njerëz në një hapësirë ​​të mbyllur, kemi fjetur masivisht dhe kemi ngrënë një herë në ditë. Ne u transferuam në Città della Pieve, afër Peruxhias, ku nëna ime filloi të punojë si eksperet mekanike dhe unë fillova të luaj futboll kur isha 5 vjeç.

Fillimisht u aktivizove te Kortona, Peskara më vëzhgonte, por nuk isha në gjendje të regjistrohesha menjëherë, duke qenë se isha ekstrakomunitar. Kam luajtur një vit me të rinjtë e Peskarës dhe bëra debutimin në ekipin e parë në Serie C sezonin tjetër

TRANSFERIMI TE PALERMO – “Një ëndërr që u bë realitet. Unë isha 19 vjeç, dhe në skuadër kisha Amaurin, Kavanin në një formë të jashtëzakonshme, dhe më pas Mikolni dhe Jankoviçin. Ende e mbaj mend debutimin tim në Serinë A, ishte 27 prilli 2008, Palermo-Atalanta. Në 20 minuta nga fundi, trajneri Kolantuono më goditi me grusht në kurriz pasme për të më motivuar teksa zura vendin e Kavaanit. Gjëja e parë që mendova në ato moment ishin prindërit e mij. Ishte një shpërblim për ta “.

KALIMI NGA LIDS TE PIZA E GATUZOS- “Në atë moment unë kisha nevojë për një projekt që do të më lejonte të gjej vazhdimësinë dhe kështu që vendosa të kthehem në Serinë C, te Piza. Ishte zgjedhja e duhur. Me Gatuzon kam jetuar një përrallë, një njeri me vlera të mëdha, të cilin do ta falënderoj gjithmonë.

E ardhmja? Nuk mund të pres që të kthehem në rrugën e duhur, por gjëja e parë që ka rëndësi është kthimi në normalitet. Të gjithë duhet të ngrihemi së bashku”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

E do dhe Barcelona, Igli Tare blindon “mbretin e asisteve”

Publikuar

-

Nga

 Pas marrëveshjes me Thomas Strakoshën për ta mbajtur bardhekaltër deri në vitin 2025, Igli Tare ka ndjekur të njëjtën strategji edhe me Luiz Alberton. Ky i fundit ka bërë mirë vitet e fundit te Lazio, ndërsa këtë sezon ka shkëlqyer në fushë, duke tërhehur edhe vëmendjen e klubeve të mëdha si Barcelona. Por Tare nuk […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Memushaj përgatitet për rikthimin në fushë: Besoj se do jemi të mbrojtur

Publikuar

-

Nga

Në Itali janë duke menduar për rifillimit e futbollit duke qenë se klubet kanë marrë lejen për të ristartuar stërvitjet më datë 4 maj, ndërsa fundi i majit apo fillimi i qershorit mund t’i gjejë në fushë. Sakaq, në pritje është Serie B, aty ku me Peskarën aktivizohet Ledian Memushaj. Vlonjati i mesfushës shprehet se […]

LEXO TE PLOTE

Seria A

Juventusi bën pazar te Barcelona, do yllin e ekipit

Publikuar

-

Nga

Juventusi interesohet për futbollistin e Barcelonës Serxhi Roberto. Disa media italiane raportojnë se bardhezinjtë kanë piketuar lojtarin katalanas si njërin kandidatëve të mundshëm që mund të operojnë shumë mirë në krahun e djathtë të mbrojtjes, aty ku “Zonja e Vjetër” synon të investojë për të ardhmen. Sipas “Marca”-s, lojtari dhe menaxheri i tij nuk janë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: