Connect with Us

Kaloi Kazorlën dhe po ndjek Iskon, mund të bëhet goleadori i dekadës

La Liga

Kaloi Kazorlën dhe po ndjek Iskon, mund të bëhet goleadori i dekadës

Publikuar

-

Koronavirusi ndali atë që ishte një sezon shumë i mirë i Armando Sadikut në radhët e Malagas. Sulmuesi i përfaqësueses shqiptare ka shënuar deri tani 10 gola me klubin të cilit iu bashkua në huazim nga Levante, e me të cilin shpreson që të mbyllë këtë sezon, e pse jo, të vazhdojë edhe më tej karrierën. Ai është kthyer që tani në një nga idhujt e tifozerisë, pasi shënon me rregullsi të admirueshme.

10 gola në një sezon mund të duken pak, por në fakt në dekadën e fundit, shifra të tilla janë parë rrallëherë në këtë klub. Që kur klubin e bleu Sheiku Al Thani, në vitin 2010, rezulton se Sadiku ka qenë ndër golashënuesit me rendimentin më të mirë e nuk është rastësi që te Malaga do të donin të zgjatnin marrëveshjen me të.

Që tani ai ka shënuar më shumë se sa emra të njohur si Isko e Kazorla në një sezon, pasi të dy kanë realizuar nga 9 gola, ndërsa më shumë se ai kanë tundur rrjetën vetëm Rondon (14), Sandro (13), Seba (12) dhe Çarls (11). Me pak fjalë, Sadikut i mjaftojnë vetëm 5 gola në ndeshjet e mbetura në La Liga 2, për të qenë sulmuesi më rezultativ brenda një sezoni me fanellën e Malagas në dekadën e fundit.

Ndërkohë, rekordi i golave në total i kësaj skuadre për dekadën i përket Rondon, me 25 gola të shënuar në 2 edicione në këtë klub. Pas tij janë Roke Santa Kruz (20), Adrian (19), Huanmi (18), Kamaço (16), Isko dhe Çarls (14), Sandro (13) dhe Seba Fernandez (12). Disa nga emrat Sadiku mund t’i kalojë që këtë sezon nëse kthehet në fushë me formën që kishte para ndalesës, ndërsa për të arritur majën e këtij klasifikimi të dekadës, do t’i duhet që kontratën e tij të huazimit, ta kthejë në atë të një transferimi afatgjatë. /vipsport.al/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Lajm i keq, rikthimi i La Ligës duket i pamundur

Publikuar

-

Nga

Nëse Bundesliga po bëhet gati të kthehet në fushë, e Seria A shpreson që shumë shpejt të ketë dritën e gjelbër, në Spanjë nuk janë edhe aq të sigurt se mund të luajnë këtë sezon. Ministri i Shëndetësisë, Salvador Ijia, ka shpjeguar se nuk mund të shprehet për momentin rreth kësaj teme, pasi futbolli nuk […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

Qëndroi vetëm një vit, por ishte i pamëshirshëm për kundërshtarët/ Shijoni 47 golat e fenomenit me fanellën e Barcelonës

Publikuar

-

Nga

Adhuruesit e vjetër të Barcelonës ende vazhdojnë ta kujtojnë me mall brazilianin Ronaldo. Legjenda braziliane qëndroi vetëm një vit në Camp Nou, kur Barcelona e transferoi në vitin 1996 nga PSV Eindhoven për 15 milionë euro. Por në vitin e tij të vetëm në kataluni, Ronaldo shkëlqeu duke treguar se është një nga sulmuesit më […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

La Liga pa tifozë deri në vitin 2021

Publikuar

-

Nga

Në pjesën më të madhe të Evropës skuadrat kanë filluar apo po mendojnë të rinisin stërvitjet, për t’u rikthyer në fushë dhe vazhdojnë pjesën e mbetur të sezonit. UEFA ka mbështetur idenë e rikthimit të futbollit, duke u kërkuar federatave që të përfundojnë sezonin të paktën deri në fund të korrikut, dhe muaji gusht të […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: