Connect with Us

Moçka mesazh të qartë FSHF-së: Ndrysho Superioren

Sport

Moçka mesazh të qartë FSHF-së: Ndrysho Superioren

Publikuar

-

Shpëtim Moçka ka 13 vite që luan në elitën e futbollit shqiptar. Portieri i Flamurtarit nuk mban mend ndonjëherë të jetë mërzitur kaq shumë ne karrierën e tij sa këtë herë në këtë situatë të pazakontë për të gjithë.

30-vjeçari, në një intervistë për “Panorama Sport”, teksa flet për ditët pa futboll, nuk ngurron t’i bëjë një apel FSHF-së, që nëse zgjat pandemia të ndryshojë strukturën e kampionatit, duke iu dhënë një tjetër shans për sezonin e ri skuadrave. Flamurtari është i fundit në tabelë dhe shpresat për qëndrimin në elitë janë shuar, por në Vlorë besojnë se mund të ketë një vendim në favor të tyre.

Shpëtim, si po e kalon ditën në këtë situatë të jashtëzakonshme?

Qëndroj në shtëpi në pjesën më të madhe të kohës. Edhe kur kam dalë, e kam shfrytëzuar vetëm për stërvitje dhe vrap nga “Plazhi i Vjetër” për të mbajtur trupin në formë, pasi vajti një kohë e gjatë që kur kampionati është ndërprerë dhe duhet të stërvitemi me këto kushte që kemi për të qenë gati në çdo moment.

Jeni parë edhe në plazh, madje vetë keni publikuar një foto në “Facebook”…

(qesh). Jo, jo. Ishte humor karantine ajo foto. Është e vitit të kaluar. Për këtë vit nuk e kam filluar plazhin, pasi jemi në një situatë të vështirë dhe kemi frikë nga koronavirusi. Zbatoj rregullat dhe nuk dalë për qejf nga shtëpia. Vetëm për stërvitje. Kemi kohë për plazh. Së pari të rregullohet situata sa më shpejt me qëllim që të normalizohet jeta e gjithësecilit.

Sa mendon se kjo pauzë e gjatë do të ndikojë te futbollistët?

Mendoj se do ndikojë shumë tek çdo futbollist. Neve na duhet të paktën një muaj të stërvitemi së bashku për të arritur formën sportive.

Me kë ke komunikuar nga shkokët e skuadrës në këtë periudhë?

Kam komunikuar me Ribajn, Gocajn dhe Nebihun. Shpresojmë të ndryshojë situata sa më shpejt dhe t’i rikthehemi normalitetit.

Çfarë të thonë, janë mërzitur?

Po, po. Janë mërzitur shumë nga kjo situatë. Nuk janë mësuar me këto kushte. Të gjithë jemi mërzitur, por duhet që të bëhemi të fortë që ta kalojmë. I duruari, i fituari.

Duke qenë se vendi është në një situatë të jashtëzakonshme, mendoni se mund të bëhet një mrekulli dhe FSHF të ndryshojë strukturën e kampionatit duke shtuar ekipet?

Nëse kjo situatë do të vazhdojë unë mendoj se duhet ndryshuar struktura. Nëse do të përmirësohet shpejt, kampionati duhet që të mbyllet deri në fund me këto 10 javë të mbetura. Duhet që çdo vendim të merret në varësi të zgjatjes së kësaj pandemie.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: