Connect with Us

Interi e tepron, i propozon Barcelonës shkëmbimin e çmendur

La Liga

Interi e tepron, i propozon Barcelonës shkëmbimin e çmendur

Publikuar

-

Pavarësisht koronavirusit, pavarësisht paralizës që ka prekur futbollin prej një muaji, asnjë ditë nuk kalon te Barcelona pa studiuar planin e marrjes së Lautaro Martinez nga Interi. Tani, kjo gjë dihet.

“Toro” do të ishte zëvendësuesi ideal i Luis Suarez në të ardhmen, si dhe një partner i përsosur për Leo Messi në të tashmen. Interi e di mirë se fjalët pothuajse në ajër këto ditë, së shpejti do të kthehen në negociata të vërteta. Në verë do të hapen dy rrugë për zikaltrit: ose t’i rezistojnë fundit të hidhur, ose të pranojnë një transferim, që vlen edhe për ta.

Dhe në këtë kontekst, siç raportohet nga “Gazzetta dello Sport”, Interi ka zbuluar një ide të çmendur nga strategjitë e tregut të transferimeve. Koncept aq i thjeshtë, sa edhe i bujshëm: Barcelona do Lautaro Martinez? Pse të mos kërkojmë Antoine Griezmann si këmbim?

Klauzola e përfundimit të kontratës së argjentinasit është 111 milionë euro, ndërsa Griezmann u ble 120 milionë euro një vit më parë. Vlerësimi është pra, praktikisht identik, edhe nëse mund të bëhen dallime të moshës (22 vjeç kundër 29 të francezit) dhe të performancës në sezonin e ndërprerë (Lautaro shpërtheu, Griezmann zhgënjeu pak).

Pengesa për negociatat duket se është paga e Griezmann, për sa iu përket llogarive të Interit. Francezi, një vit më parë, për të pranuar ofertën e Barcelonës, pranoi një ulje të pagës nga 23 milionë të garantuara nga Atletico Madrid në 17 milionë euro, sa merr tani në Katalonjë. Shifra jashtë mundësive të Interit, që do të kishte nevojë për ulje. Por, ka akoma kohë për këtë.

Ndërkohë, përveç Barçës, “Tuttosport” zbulon se si Manchester City është i interesuar gjithashtu për argjentinasin. “Fair play financiar” peshon te britanikët, por armët për të nisur sfidën eventuale ndaj Blaugrana-ve (për Lautaro) ekzistojnë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Lajm i keq, rikthimi i La Ligës duket i pamundur

Publikuar

-

Nga

Nëse Bundesliga po bëhet gati të kthehet në fushë, e Seria A shpreson që shumë shpejt të ketë dritën e gjelbër, në Spanjë nuk janë edhe aq të sigurt se mund të luajnë këtë sezon. Ministri i Shëndetësisë, Salvador Ijia, ka shpjeguar se nuk mund të shprehet për momentin rreth kësaj teme, pasi futbolli nuk […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

Qëndroi vetëm një vit, por ishte i pamëshirshëm për kundërshtarët/ Shijoni 47 golat e fenomenit me fanellën e Barcelonës

Publikuar

-

Nga

Adhuruesit e vjetër të Barcelonës ende vazhdojnë ta kujtojnë me mall brazilianin Ronaldo. Legjenda braziliane qëndroi vetëm një vit në Camp Nou, kur Barcelona e transferoi në vitin 1996 nga PSV Eindhoven për 15 milionë euro. Por në vitin e tij të vetëm në kataluni, Ronaldo shkëlqeu duke treguar se është një nga sulmuesit më […]

LEXO TE PLOTE

La Liga

La Liga pa tifozë deri në vitin 2021

Publikuar

-

Nga

Në pjesën më të madhe të Evropës skuadrat kanë filluar apo po mendojnë të rinisin stërvitjet, për t’u rikthyer në fushë dhe vazhdojnë pjesën e mbetur të sezonit. UEFA ka mbështetur idenë e rikthimit të futbollit, duke u kërkuar federatave që të përfundojnë sezonin të paktën deri në fund të korrikut, dhe muaji gusht të […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: