Connect with Us

Kina nis ndërtimin e stadiumit “Zambak Uji”

Sport

Kina nis ndërtimin e stadiumit “Zambak Uji”

Publikuar

-

Një superstadium ka nisur së ndërtuari në Kinë. Guangzhou Evergrande, kampioni në fuqi i Kinës, vuri të enjten gurin e parë në themelet e një prej stadiumeve gjigante, i cili do të jetë në gjendje të mirëpresë 100 mijë tifozë, duke kaluar kështu shumë të tjera në Europë e në botë.

Sipas përllogaritjeve, ky stadium do të kushtojë 1.55 miliardë euro dhe do të jetë më i kushtueshmi në botë, të paktën në këto momente. Edhe pse është stadium gjigant dhe punimet kanë nisur sot, mendohet se punimet do të mbyllen brenda vitit 2022.

Sipas agjencisë kombëtare të lajmeve ‘China Nouvelle’, e cila ka njoftuar ndërkohë fillimin e ndërtimit, kjo vepër madhështore duhet të jetë një nga xhevahirët arkitektonikë të qytetit në jug të Kinës. Impianti do të ketë pamjen e një lule zambak uji, ashtu siç shihet edhe në foto.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: