Connect with Us

Shulku: Ja plani për rifillimin e Superiores, nuk kanë ardhur para nga UEFA ose FIFA

Sport

Shulku: Ja plani për rifillimin e Superiores, nuk kanë ardhur para nga UEFA ose FIFA

Publikuar

-

Sekretari i përgjithshëm i FSHF-së, Ilir Shulku, ka folur sa i përket zhvillimeve të fundit që priten në futbollin shqiptar. Superiorja pritet që të nis në muajin maj, të paktën kjo ka qenë kërkesa e drejtuar kundrejt shtetit.

Por deri tani nuk ka ardhur ende asnjë përgjigje, pasi siç shprehet edhe vetë Shulku, kryeministri Rama ka punë më të rëndësishme sesa futbolli. Pasi nuk është ndihmuar sporti me pagesat e luftës, ka edhe një zgjatje pa përgjigje sa i përket rifillimit të kampionatit. Në intervistën për “Ora Sport”, sekretari i FSHF-së ka treguar edhe planin sesi pritet që të rinisë sporti, ndërsa ka hedhur poshtë zërat se UEFA dhe FIFA ka dërguar fonde sa i përket kësaj situate.

“Deri në momentin që flasim nuk ka asnjë fond të akorduar nga UEFA apo FIFA për federatën tonë. 500 mijë dollarë që është përfolur nuk është i vërtetë. Është një fond që vjen nga FIFA për shpenzime operacionale të federatave. Ajo vjen në dy këste. Nuk ka asnjë fond shtesë nga ato që janë. Nëse do të ketë një ndihmë nga këto dy institucione ne do ta shfrytëzojmë. Federata Shqiptare e Futbollit ka vendosur në dispozicion një shumë prej 400 mln lekësh në muaj për të gjitha kategoritë e futbollit në vend për të ndihmuar sportistët dhe nënpunësit e futbollit. Rikthimi i futbollit do të rikthejë dhe ekipi kombëtar. Sipas datave që janë përcaktuar do të kemi dhe kthim të saj.

Ne kemi bërë një kërkesë Ministrisë së Shëndetësisë dhe të sportit për rifillimin e kampionatit. Hapi i parë që kemi kërkuar ishte hapja e seancave stërvitore. Ne mendojmë që në një fushë stërvitore prej 10 mijë metrash katror që të stërviten 20 persona, pa patur kontekte fizike. të vijnë dhe të ikin me makina personale. Hapi i dytë ishte fillimi i kampionatit, të ulemi me specialistët e ministrive. Deri më tani nuk kemi marrë asnjë përgjigje nga to. Qeveria dhe kryeministri ka pasur punë më të mëdha se sporti. Por mos harrojmë që në Shqipëri kemi rreth 20 mijë sportistë, punonjës të tjerë, punonjës të medias dhe numri është më i lartë. Qeveria ka nxjerrë rregulla për të dalë nënat me fëmijët. Por komuniteti i futbollit kërkon që të ushtrojnë sërish punën e tyre. Unë do ti thoja të gjithë atyre që kanë përmendur golat e kombëtares shqiptare në fund të ndeshjes, kombëtarja na ka çuar në Evropë. Nëse një gjë e tillë është kaq reale sa ka thënë kryeministri, skuadrat shqiptare paguajnë tatimet. Nëse ka ekipe që nuk paguajnë, ne i kërkojmë qeverisë që t’i evidentojë ato”, tha Shulku. /Sport Ekspres/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kapiteni serb i Laçit: Ja çfarë do bëjmë nëse kampionati nuk nis deri më 1 qershor

Publikuar

-

Nga

Aleksandar Ignjatoviç ndien mall për futbollin. Shëndeti realisht ka rëndësi, e megjithatë mendon se ka ardhur koha që t’u rikthehen fushave. Kapiteni i Laçit në tri ndeshjet e fundit, në një intervistë ekskluzive për “Panorama Sport” rrëfen se karantinën po e kalon në Tiranë dhe se stërvitjen nuk e ka lënë asnjë ditë pas dore, […]

LEXO TE PLOTE

Sport

U largua nga Partizani në janar, flet mesfushori: Këtu ka më shumë dele se njerëz, do rikthehem në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Alesio Hyseni kaloi një periudhë të vështirë te Partizani, teksa në janar vendosi të largohet nga të kuqtë, duke kaluar te skuadra e Klaksvik, në Ishujt Faroe, në formën e huazimit. Në një prononcim të dhënë së fundmi, mesfushori u shpreh se më mirë është ndjerë te Flamurtari, për shkak se aty ka luajtur më […]

LEXO TE PLOTE

Sport

Mblidhet Komiteti Ekzekutiv i FSHF, zbulohet çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

U zhvillua ditën e sotme mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv të Federatës Shqiptare të Futbollit. Mbledhja e sotme, për herë të parë, u zhvillua përmes video-konferencës, në respektim të rregullave të distancimit fizik që kërkohet për shkak të përhapjes së Covid-19 në vendin tonë. Komiteti Ekzekutiv diskutoi në lidhje me situatën e krijuar në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: