Connect with Us

All posts tagged "racizem"

Sport 14:28 - 29 Shkurt, 2020

Ish-portieri i Realit përjashtohet për 8 ndeshje, shumë i turpshëm gjesti i tij

Problemet me racizmin vazhdojnë në futboll. Përpos fushatave të shumta nga ana e UEFA-s dhe jo vetëm, ende shumë futbollistë vuajnë në fushën e lojës. Rasti...

Sport 14:36 - 17 Shkurt, 2020

Racizimi godet sërish futbollin, lojtari me ngjyrë braktis fushën e lojës (video)

Boll më! Futbolli nuk është për të nxitur urrejtje. Racizmi është ulur këmbëkryq dhe këtë herë është shfaqur në mënyrë të shëmtuar në Portugali. Moussa Marega...

Seria A 11:10 - 6 Shkurt, 2020

Lufta ndaj racizmit/ Klubi i dy shqiptarëve në Serie A propozon idenë gjeniale

Hellas Verona është klubi i parë që vendos t’i përdorë. Thirrjet “buuu” ndaj Mario Balotelli, më 3 nëntor, rikthyen në skenë racizmin në Serie A. Një...

Seria A 14:09 - 5 Janar, 2020

Tifozët ofendojnë Balotellin, arbitri merr vendimin e papritur

Rracizmi është një fenomen që vazhdon të jetë prezent në futbollin europian. Madje tifozët italianë nuk i kanë kursyer thirrjet e tyre as në ndeshjen e...

La Liga 19:06 - 4 Dhjetor, 2019

Kampioni i botës e zbulon pas shumë vitesh ngjarjen e rëndë, ja çfarë i ka ndodhur në dhomat e zhveshjes te Barça

Emmanuel Petit ka luajtur me fanellën e Barcelonës për një sezon por në dhomat e zhveshjes në “Camp Nou” ka kaluar shumë peripeci. Ish-ylli francez ka...

Seria A 14:59 - 5 Nentor, 2019

Ofendoi Balotellin/ Klubi i njohur italian merr masën ekstreme ndaj tifozit

Problemi më i madh i futbollit në Itali është racizmi. Në fundjavën e kaluar, Mario Balotelli re pre e koreve raciste në ndeshjen Verona-Brescia. Sikur të...

Seria A 21:22 - 17 Tetor, 2019

Racizmi në stadiume/ Federata italiane merr vendimin ekstrem

Presidenti i Federatës Italiane të Futbollit, Gabriele Gravina, pranoi sot publikisht se do të luftojë racizmin në stadiume me çdo kusht, madje do të përdoret edhe...

Sport 10:35 - 12 Korrik, 2019

FIFA me dorë të hekurt ndaj racizmit/ Këto janë rregullat e reja

Episodet raciste janë bërë shumë evidente në vitet e fundit në futboll. Duke filluar nga ato etnike, ato për shkak të ngjyrës së lëkurës e shumë...

Sport 16:06 - 10 Prill, 2019

Shpërthen ylli i Juves/ Ata janë idiotë, larg nga stadiumet!

Emre Can është bashkuar me korin e lojtarëve, që e kundërshtojnë fort racizmin në futboll, i shfaqur ditët e fundit edhe në Itali. Ai i ka...

Sport 14:47 - 4 Prill, 2019

Kampioni i botës shpërthen ndaj Bonuccit/ Duhet t’i vijë turp për fjalët e tij!

Fjalët e Leonardo Bonuccit pas ndeshjes Cagliari-Juve, ku fajësonte edhe sulmuesin e ri Moise Kean për faktin se festoi në mënyrë polemizuese ndaj koreve raciste të...

Sport 10:46 - 2 Prill, 2019

Ish-ylli i Barcelonës rrëfen racizmin ndaj tij/ “Lojtar i zi, mu* i zi; kthehu në shtëpi”

Yaya Toure, ish-lojtari i Barcelonës dhe Manchester City, ndër të tjera, aktualisht në radhët e Olympiacos-it grek, ka zbuluar një episod trishtues, që i ka ndodhur....

Sport 21:17 - 3 Shkurt, 2019

Njeri i vogël dhe gënjeshtar/ Tifozët e Interit e kanë inatin me shokun e Hysajt

Ultrasit e Interit kanë kritikuar klubin e tyre dhe qendërmbrojtësin e Napolit Kalidou Koulibaly. Klubi vendosi të mos apelonte ndaj pezullimit me dy ndeshje të stadiumit...

Sport 20:25 - 30 Janar, 2019

Rregull i ri në Serie A/ Nëse ndodh kjo gjë do të pezullohet ndeshja

Këshilli Federal i Federatës Italiane të Futbollit ka modifikuar sot rregulloren anti-racizëm. Në rast se gjatë një ndeshje futbolli do të ketë kore raciste, skuadrat do...

Sport 11:47 - 27 Dhjetor, 2018

Tifozët e Interit ofenduan lojtarin me ngjyrë të Napolit/ Cristiano Ronaldo ka një mesazh për ta!

Edhe Cristiano Ronaldo merr pozicion kundër racizmit në Serie A, viktimë e të cilit ishte mbrëmë mbrojtësi i Napolit, Koulibaly, që doli me karton të kuq...

Sport 14:54 - 29 Gusht, 2018

Çështja Ozil te Gjermania/ Trajneri Joachim Löw ofendon rëndë futbollistin turk

Joachim Löw më në fund ka reaguar për atë që është kthyer në një çështje më vete te Gjermania dhe që ka shkaktuar debate të mëdha...